Home of American Sighthound Field Association / ASFA Contact American Sighthound Field Association / ASFA
 

Lori Coulson
1900 Normandie Drive
York, Pennsylvania
17408-1536
records@asfa.org
Phone: 717-764-6921
Fax: 1-413-228-4773


January 2010
February 2010
March 2010
April 2010
May 2010
June 2010
July 2010
August 2010
September 2010
October 2010
November 2010
December 2010
November 2009
December 2009

 

Records - June 2021 Trial Results


2021 2020 2019 2018 2017
January January January January January
February February February February February
March March March March March
April   April April April
May May May May May
June June June June June
  July July July July
  Aug August August August
  Sept September September September
  October October October October
  November November November November
  December December December December

2016 2015 2014 2013 2012 2011
January January January January January January
February February February February February February
March March March March March March
April April April April April April
May May May May May May
June June June June June June
July July July July July July
August August August August August August
September September September September September September
October October October October October October
November November November November November November
December December December December December December

Trial Result Codes
Stake (#, 2NQ, Dis/DQ) - the first number indicates the number of hounds competing for points and determines the number of points awarded in that stake
The numbers following indicate hounds which are non-qualifying, dismissed/disqualified and "NC" denotes those hounds that were absent, pulled before running the preliminary run, were excused or received an -0- during the prelininary run and do not count when calculating points.
B = Best of Breed
R = Runoff
T = Tie
E = Excused
F = Runoff Forfeited
(hound name) = hound is ineligible to be entered in that stake. Points/ placements remain the same for all other hounds in that stake.

SCOTTISH DEERHOUND CLUB OF AMERICA Jun 01, 2021 Kennewick, WA Entry: 9 Scottish Deerhound National Specialty
CASCADIA SIGHTHOUND ASSOCIATION Jun 05, 2021 Roy, WA Entry: 47
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS Jun 12, 2021 Limestone, TN Entry: 2 Silken Windhound Specialty
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS Jun 13, 2021 Limestone, TN Entry: 3 Silken Windhound Specialty
SCOTTISH DEERHOUND CLUB OF AMERICA
Jun 01, 2021
Kennewick, WA
Entry: 9
Scottish Deerhound National Specialty
SCOTTISH DEERHOUND Judge: Mike Savage  
Open Flight A(4)  
1. Allie, Drudwyn's Sweet Allie, N.Szakacs/J.Cordy B16
2. Jordan, Chase Farm Legends Of Silk Road At Skyhigh, D.Cutter 12
3. Rhona, Drudwyn Rhona At Jeffcairn, K.Smith/B.Smith 8
4. Vrecka, DC Kyleakin Corryvreakan, BN,SC,CD,VC, B.Stephenson 4
Veteran Flight A(2)  
1. Indi, Charlbury Indigo, SC, N.Szakacs R8
2. Ra, DC Kyleakin Lahar, FCh,MC,CDX, B.Stephenson 6
SINGLES Judge: Mike Savage  
Single Flight A(3, 1 NQ)  
1. Lyta, Graybeard's Babylon5 Lyta At Glasdun, C.& M.Rasmussen/A.Opoka 12
2. Finnick, Bruach's Finest Tribute From Four, TCP, J.Parrow 9
No Best in Field  
CASCADIA SIGHTHOUND ASSOCIATION
Jun 05, 2021
Roy, WA
Entry: 47
AFGHAN HOUND Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(1)  
1. Ruthy, Polos Divine Bella Blu, S.Evans/A.Eastlick/L.Amadeo B4
AZAWAKH Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(2)  
1. Amidi, Kel Simoon Shani N'Sambala, SC, K.Paylor +B8
2. Anubi, Naram-Sin du Haras de Crouz, SC, K.Paylor 6
BASENJI Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(3)  
1. Hula, Relic's Tribal Dance With Zamaradi TKN, St Clair/Smith-Falkner/Sanders B12
2. Bruce, FC Kingwanas Undercover Boss, SC,RN,TDI,CGC, E.Monzon 9
3. Ophelia, Mibre's Amoureux Du Soleil, E.Monzon 6
GREYHOUND Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(1)  
1. (Apple, Inphenite Defying Gravity, J.Vookles)  
Invalid Stake Best of Breed  
IBIZAN HOUND Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(1)  
1. Rossi, Davinci Icycold Don't Take My Spot, E.Monzon/L.Jones/J.Morris B4
Field Champion Flight A(1)  
1. Silly, Thistledown's Mariposa Lily, S.Evans/D.Sweet-Gugle/A.Eastlick F4
ITALIAN GREYHOUND Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(3)  
1. Rainbow, Lorenc's GDM The Show Must Go On At Divine, S.Evans/J.Beckett B20
2. Kai, Alfheim's Kaikane Fly Me To The Moon, W.Harrison 9
3. Nuq, Alfheim's Regulus, J.Buchanan/A.McLeod 6
Field Champion Flight A(5)  
1. Coco, FC IGRF's Sogno di Cioccolata, LCM2,SGRC11,SORC3,AX,AXJ, J.& G.Behrens R20
2. Roman, Divine-Ankhu's Rome Wasn't Built In A Day, FCh, S.Evans/A.Eastlick 15
3. Dolce, DC Alfheim's Sogno d'Oro, FCh,SGRC,SORC,SC,NAJ, G. & J.Behrens/A.& S.McLeod 10
4. Phranc, FC Alfheim's Positively Phranc, FCh,SC,SGRC2,ORC,RATI, J. & G.Behrens/A.McLeod 5
N. Meeka, FC IGRF's Bohemian Rhapsody In Blue, FCh,SC,SGRC3,ORC,SOR, G.& J.Behrens  
LCI LARGE Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(4)  
1. Everett, Everett, J.Hemphill 16
2. Birdie, Kalara's Bird Of Prey, M.Duclos 12
3. Atari, DC's Playing It Old School "Atari", E.Graham 8
4. Valley, Valley, J.Hemphill 4
Veteran Flight A(3)  
1. Dyson, No Loss Of Traction "Dyson", E.Graham 12
2. Aero, Aero Vom Schutzengel, CAX DCAT DS, C.Polis 9
3. Anya, Anya vom Schutzengel, C.Polis 6
No Best of Breed  
SALUKI Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(1, 1 DIS)  
1. Ash, Ashen Moonlight, SC, K.Paylor B4
Dismissed in BIF. Ash, Ashen Moonlight, SC, K.Paylor  
SIGHTHOUND MIX Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(1)  
1. Heathen, On Target's It's Blasphemy, B.Johnson 4
No Best of Breed  
LCI SMALL Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(2)  
1. Kurisu, Hayikaze's Lab Member 004, T.Rose 8
2. Tavi, Yamabushi No Octave Melody, T.Rose 6
Veteran Flight A(1)  
1. Crakerjack, Sunkist Something To Talk About, M.& D.Mason/H.Haydon 4
No Best of Breed  
SINGLES Judge: Tom Golcher  
Single Flight A(4)  
1. Vito, Chelsea Barcelona, M.& D.Mason/K.Newell 16
2. Nos, DC Alfheim's King of the Wind, FCh,VLCM,SC,SGRC,ORC, J.Buchanan/A.McLeod 12
3. Amalu, Ahimana Amalu, K.Paylor 8
4. Andretti, Ch Integra's Pole Position, L. & V.Harris 4
No Best of Breed  
SILKEN WINDHOUND Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(1)  
1. Cutter, Allagante A Cut Above, K.Sanders F4
Field Champion Flight A(8)  
1. Kenai, Starfyre Whimsical @ Allagante, K.& P.Sanders B32
2. Chyna, Allagante Beyond Compare, FCh, K. & P.Sanders 24
3. Grade A, Allagante Above Your Pay Grade, FCh, K.Sanders 16
4. Camper, Inphenite Sumrsprt HappyCamper, D.Murphy/J.Vookles 8
N. Sienna, Windspirit Allagante Sienna, LCM2, P.& K.Sanders  
Veteran Flight A(2)  
1. Sand, Allagante Greased Lightning, LCM, P. & K.Sanders F8
2. Aswan, Allagante Jewel Of Aswan, FCh, A.& N.Harris 6
WHIPPET Judge: Tom Golcher  
Open Flight A(3)  
1. Heiress, On Target's It's Apparent, L.Kronz B12
2. Zum, Brystal Summit Alohamora, 9
3. Fox, Tarapaca's Forbidden Whispers, D.Shurin 6
BEST IN FIELD Judge: Tom Golcher  
IG  Rainbow, Lorenc's GDM The Show Must Go On At Divine, S.Evans/J.Beckett BIF  (73)
IB  Rossi, Davinci Icycold Don't Take My Spot, E.Monzon/L.Jones/J.Morris -72
SW  Kenai, Starfyre Whimsical @ Allagante, K.& P.Sanders -72
AZ  Amidi, Kel Simoon Shani N'Sambala, SC, K.Paylor -71
AH  Ruthy, Polos Divine Bella Blu, S.Evans/A.Eastlick/L.Amadeo -71
BA  Hula, Relic's Tribal Dance With Zamaradi TKN, St Clair/Smith-Falkner/Sanders -70
GH  Apple, Inphenite Defying Gravity, J.Vookles -70
WH  Heiress, On Target's It's Apparent, L.Kronz -68
DIS in BIF. Ash, Ashen Moonlight, SC, K.Paylor  
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS
Jun 12, 2021
Limestone, TN
Entry: 2
Silken Windhound Specialty
SINGLES Judge: Kirby Overcash  
Single Flight A(2)  
1. Kisch, CSB Agnet Kisch, J.Howdyshell/S.Stegall 8
2. Relay, Melioris Opel Manta Smrsprt, L.& E.Berg 6
No Best in Field  
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS
Jun 13, 2021
Limestone, TN
Entry: 3
Silken Windhound Specialty
SINGLES Judge: Jeffrey Bedrick  
Single Flight A(3, 3 NQ)