Home of American Sighthound Field Association / ASFA Contact American Sighthound Field Association / ASFA
 

Lori Zorbaugh
1900 Normandie Drive
York, Pennsylvania
17408-1536
records@asfa.org
Phone: 717-764-6921
Fax: 1-413-228-4773

Records 101


2009 - 2016 Records

 

Records - November 2023 Trial Results


2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017
  January January January January January January
February February February February February February February
March March March March March March March
April April April   April April April
May May May May May May May
June June June June June June June
July July July July July July July
August August August Aug August August August
September September September September September September September
October October October October October October October
November November November November November November November
December December December December December December December

Trial Result Codes
Stake (#, 2NQ, Dis/DQ) - the first number indicates the number of hounds competing for points and determines the number of points awarded in that stake
The numbers following indicate hounds which are non-qualifying, dismissed/disqualified and "NC" denotes those hounds that were absent, pulled before running the preliminary run, were excused or received an -0- during the prelininary run and do not count when calculating points.
B = Best of Breed
R = Runoff
T = Tie
E = Excused
F = Runoff Forfeited
(hound name) = hound is ineligible to be entered in that stake. Points/ placements remain the same for all other hounds in that stake.

COURSING HOUNDS ASSOCIATION OF MID-POTOMAC Nov 04, 2023 Leesburg, VA Entry: 51 Region 8 2 day Regional Invitational
MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc. Nov 04, 2023 Rockwood,MI Entry: 6 Silken Windhound Specialty
NEBRASKA COURSING ASSOCIATION Nov 04, 2023 Omaha, NE Entry: 38
SOUTHERN IDAHO SIGHTHOUND FIELD ASSOCIATION Nov 04, 2023 Emmett, ID Entry: 29
COURSING HOUNDS ASSOCIATION OF MID-POTOMAC Nov 05, 2023 Leesburg, VA Entry: 45 Region 8 - 2 day Regional
MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc. Nov 05, 2023 Rockwood, MI Entry: 9 Silken Windhound Specialty
NEBRASKA COURSING ASSOCIATION Nov 05, 2023 Omaha, NE Entry: 45
SOUTHERN IDAHO SIGHTHOUND FIELD ASSOCIATION Nov 05, 2023 Emmett, ID Entry: 23
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS Nov 11, 2023 Limestone,TN Entry: 47
LOBO LURE COURSING CLUB Nov 11, 2023 Estancia, NM Entry: 46 In Memory of Beth Ann Gordon
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS Nov 12, 2023 Limestone, TN Entry: 40
LOBO LURE COURSING CLUB Nov 12, 2023 Estancia, NM Entry: 26 Region 3 Invitational
In Memory of Beth Ann Gordon
TULSA SIGHTHOUND ASSOCIATION Nov 17, 2023 Tulsa, OK Entry: 15
ROCKY MOUNTAIN IRISH WOLFHOUND ASSOCIATION Nov 18, 2023 Peyton, CO Entry: 10
ROCKY MOUNTAIN IRISH WOLFHOUND ASSOCIATION Nov 19, 2023 Peyton, CO Entry: 18
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB Nov 24, 2023 Littlestown, PA Entry: 35
CALIFORNIA COURSING ASSOCIATION Nov 25, 2023 Chino, CA Entry: 16 Silken Windhound Specialty with LCI
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB Nov 25, 2023 Littlestown, PA Entry: 47
CALIFORNIA COURSING ASSOCIATION Nov 26, 2023 Chino, CA Entry: 14 Silken Windhound Specialty and LCI
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB Nov 26, 2023 Littlestown, PA Entry: 35
COURSING HOUNDS ASSOCIATION OF MID-POTOMAC
Nov 04, 2023
Leesburg, VA
Entry: 51
Region 8 2 day Regional Invitational
BASENJI Judges: Eddie Kominek, Donna Richards  
Field Champion Flight A(3)  
1. Coco, DC Borassus Cuckoo For Coco Puffs, LCM4,SC,CAX3, K.Sanders B12
2. Pattie, DC Borassus Doin'er Job, LCM3,SC,RATN,CAX2, K.Sanders 9
3. Brady, GChB,DC Borassus 51's Comeback Kid, LCM,SC,CAA,BCAT, K.Sanders 6
Veteran Flight A(1)  
1. Chilly, GSW,GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM12,MC,CAA,RATN,BCAT, K.Sanders R4
BORZOI Judges: Eddie Kominek, Donna Richards  
Open Flight A(1)  
1. Nun, GCh Belvento Sunrise, SC, V.Cassano R4
Field Champion Flight A(5)  
1. Khaleesi, Aria Axxium's Cold Wind In August @ Ryhka, FCh, D.Darling/R.Rice B20
2. Quantuum, Ch Weston's Black Heart Of The Matter@Ryhka, FCh, D.Darling 15
3. Trevi, DC C'Lestial Fontana Di Trevi, FCh,MC, V.Cassano MD 10
4. Rhayne, FC C'Lestial Rainbow Room @ Ryhka, LCM2,SC, D.Darling 5
N. Tintaglia, DC Chaya Sars The Black Ice Dragon "Tintaglia" @Ryhka, LCM,SC, D.Darling  
IBIZAN HOUND Judges: Don Ewing, Eddie Kominek  
Field Champion Flight A(2)  
1. Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz B8
2. Mouse, Ch Abbaio Madame Berthe's Mouse, FCh,SC, J.Smith-Carter DVM/Fuller/Murphy 6
Veteran Flight A(1)  
1. Karma, Kamars Double Rainbow Nova, FCh, C. & J.Antonik/K.Belz F4
ITALIAN GREYHOUND Judges: Don Ewing, Donna Richards  
Field Champion Flight A(2, 1 NQ)  
1. (Carmen, Celeste Raindance Really Where?, SC, C.Mulcrone)  
Invalid Stake Best of Breed  
LCI LARGE Judges: Diana Darling, Eddie Kominek  
Open Flight A(2)  
1. Rupert, Rupert Of The Rupert Chronicles, K.Glass 8
2. Eggsy, Sir Eggathy The Breakfast Hound, LCI, S.Rosario 6
Senior Flight A(1)  
1. Arthur, Arthur Hayes, LCA,LCC, A.Hayes 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Don Ewing, Eddie Kominek  
Open Flight A(2)  
1. Jameson, Tifari's Rebel Rogue & Sworn Brother, P.& L.McClelland/Hartley/Sink R8
2. Rhaena, GCh Tifari's Redfyre, Queen Of The James, P.&L.McClelland/Hartley/OwenSink 6
Field Champion Flight A(2)  
1. Lina, FC Highfield's No Small Potatoes, FCh,SC, D.Hursh/M.Mortin B12
2. Bourbon, GCh DC Tifari's Bourbon On The Rocks, FCh,SC,RN,CGCA,TKN,ATT, J.& G.Pulliam/A.Hartley/K.Sink 6
Veteran Flight A(3)  
1. Hawke, DC Diamond's Hawke Soaring Thru The Triple R, LCM,MC,LCX2,AX,AXJ,BCAT, R.Quist R12
2. Jinx, DC Imarika's Fashionably Late, LCM6,MC,CKC FCh&NC,LCX, G.& P.Kytta II 9
3. Scrappy CoCo, DC Venus' You Don't Mess With The Zohan, LCM,SC, C.Turner 6
SCOTTISH DEERHOUND Judges: Diana Darling, Eddie Kominek  
Open Flight A(2)  
1. Stirling, Ch Fernhill's Stirling, S.Rivenburg B8
2. Braemar, Fernhill's Braemar, S.Rivenburg 6
LCI SMALL Judges: Diana Darling, Eddie Kominek  
Open Flight A(1)  
1. P.J.Hamlet, Captain Pepper Jack Of The Royal Hamlet, S.Rosario 4
Senior Flight A(1)  
1. Zoey, Zoey Furiously Happy, LCI,LCC,LCA,LCS, P.Buswell 4
SINGLES Judges: Don Ewing, Donna Richards  
Single Flight A(6, 1 NQ)  
1. Draco, CSB Agent Marc-Ange Draco, S.& C.Beckerman 24
2. Sol, Ch Longlesson Move My Soul At Gold Cup, S.&T.Thoden/Longlesson Knl/Phaig 18
3. Rocket, CSB Agent Bell Rocket Belt, S.& C.Beckerman 12
4. Luigi, Horsetooth Morpheus Of Zion, L.& E.Dougherty 6
N. Sassenach, Ch Horizon's Uprising At Gold Cup, S.& T.Thoden  
SILKEN WINDHOUND Judges: Diana Darling, Eddie Kominek  
Field Champion Flight A(1, 1 NQ)  
No Best of Breed Awarded  
WHIPPET Judges: Diana Darling, Eddie Kominek  
Open Flight A(6)  
1. Mikey, Hyflyte Iron Mike, S.& K.Van Voorhees B24
2. Chaser, Velocity TNT Red Hot Explosion, SC, T.Bush 18
3. Moby, Hamrya's Blue Wave, T.Pescheta/D.Lynch/R.Cournoyer 12
4. Player, Velocity TNT Only Game In Town, T.Bush/D.Richards/L.Lanier 6
N. Emmy, Sugarrun's Angel Eyes At Wesann, L.& E.Dougherty  
Field Champion Flight A(6, 1 NQ)  
1. Keira, Nota Bene Aemilia Dark Lady, K.& C.DeNigris R24
2. Whisper, Isen Do It Sound Of Silence, LCM2, P.,K. & L.Dean 18
3. Banshee, Isen Sound Of Morining, K.,P.,L., & M.Dean 12
4. Patron, TnT's Two Shots Of Indscretion, TnT Kennel 6
N. Booster, DC Mariner Surrey Hill Escape Velocity, SC, K.Fredericks/K.Lee  
Veteran Flight A(3)  
1. Nellie, Ch Windsong's Miss Nellie Forbush, FCh,CD,SC,RI,NJP,BCAT, R.Lutz F12
2. Miles, GCh Longlesson Rhine Storm Warning At Rantina, FCh, S.& T.Thoden/Longlesson Knl 9
3. Luna, Hamrya's Summer Solstice Full Moon, T.Pescheta/R.Cournoyer 6
No Best in Field  
MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc.
Nov 04, 2023
Rockwood,MI E
Entry: 6
Silken Windhound Specialty
SILKEN WINDHOUND Judge: Elaine McMichael  
Open Flight A(4)  
1. Austri, Sigil Spirit Of Light, H.Luedecke R16
2. Beau, Melioris Audax, E.Prafke-Marson 12
3. Disco, Attaway Dancing On The Ceiling, K.Ulrich 8
4. Hobbit, Kristull Hobbit Of The Shire, K.Sanders/J.Yen 4
Field Champion Flight A(2)  
1. Blazer, Allagante Pacific Blaze, FCh, E.Prafke-Marson B16
2. Margot, Summrsspirit Daisy, FCh, E.Prafke-Marson 6
NEBRASKA COURSING ASSOCIATION
Nov 04, 2023
Omaha, NE
Entry: 38
BORZOI Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(5, 1 NQ, 1 NC)  
1. Rhett, Ravenna Elance Red Barcode, C.Dumaine B16
2. Freebie, Luxor Konza Buy One Get One, K.Frary 12
3. Evie, Konza Sojurn In A Gadda Da Vida, K.Cassella 8
GREYHOUND Judges: Christie Beetz, Kent Standerford  
Open Flight A(1)  
1. Bunny, Oquirrh Jackalope, C.& M.Holsinger B4
IBIZAN HOUND Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(3)  
1. Esme, Compelling's Make Believe, M.Greimann/S.Hiller/M.Wagenaar R12
2. Argos, L-Wynd's Holoholo, A.Fette/L.Thorne 9
3. Joanna, Compelling's Keep It Spicy, E.Telleen/M.Wagemaar 6
Field Champion Flight A(2)  
1. Willow, Treybeau's Cover Me In Sunshine, S.Wright-Hiller B12
2. Beastie, Treybeau's Curious Little Beastie, S.Wright-Hiller 6
Veteran Flight A(2)  
1. Dawn, DC,CKC Ch Icycold 3rd Red Dawn At Henmar, LCM2,VFCh,SC,GRC, S.Wright/K.Catt F8
2. Izzy, GCh,DC Kamars Double Back To Treybeau, LCM,SC, S.Wright/D.Wright/K.Belz 6
LCI LARGE Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(1)  
1. Lenni, Amayla's Queen Of Thorns, A.Ellis/K.Wise 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Field Champion Flight A(2)  
1. Opal, BPIS RBIS GCh Uch Azize's Crown Jewel From Orion, SC,DCAT,TKN,JOR, T.& W.Olson B8
2. Eve, DC,U-CH Azize's Taylor Made Legacy, FCh,TKI,VHMP,DCAT,CGC,NF, R.L.Marvin/T.& W.Olson 6
SALUKI Judges: Christie Beetz, Kent Standerford  
Field Champion Flight A(1)  
1. Nugget, DC Baha Sheik N Things Up At Loriah, FCh,BN,RN,SC,CGC,TKI, S.Lamb B4
LCI SIGHTHOUND MIX Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Tea, Heritage Point's Unfogging The Future, K.Weihbrecht 8
Senior Flight A(2)  
1. Stuffing, On Target's Full Of It, LCI,LCC, E.Telleen 8
2. Juice, Sincity's Polyjuice Potion, LCI,LCC,RATS,CZ8B,DE,HDm, K.Weihbrecht 6
LCI SMALL Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(2)  
1. Wicket, Embers Only The Brave, K.Woodke/B.Moran 8
2. Jackson, Haustens Action Jackson, CGC,TKI, A.Austin 6
Senior Flight A(2)  
1. Willow, Gone Like The Wind, M.Gorham 8
2. Duck!, Meraki's Reducto!, LCI, K.Weihbrecht/J.Chappell 6
SINGLES Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Single Flight A(2)  
1. Finn, Sporting Fields Dashing Blue Jay, D.& S.Kowskie 8
2. Panda, O'Neill's She's Every Woman, T.Borland/G.Furby 6
WHIPPET Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(5, 1 NQ, 1 DIS)  
1. Huxley, Isen Delicate Sound Of Thunder, A.W.Parisi +B20
2. Otto, Primetime's Chocolate Millionaire, D.Lambertz/K.Wilson 15
3. Easy, O'Neill N Harmony's Easy To Love, T.Borland/M.O'Neill/K.Rasmussen 10
4. Really, O'Neill's Real Or Not Real, T.Borland/M.O'Neill/C.Gordon 5
DIS. Cato, O'Neill's Catching Fire At Swiftcreek, A.Parisi/M.O'Neill  
Field Champion Flight A(5)  
1. Lacey, Nahr-Volts Chantily Lace of Heartland, FCh, D.Narwold/V.Smith R20
2. Prim, O'Neill's Deep In The Meadow, FCh, T.Borland/M.O'Neill/C.Gordon 15
3. Thor, Northwind's God Of Thunder, FCh, D.Lambertz 10
4. Rocky, Nahr-Volts I Dig Rock & Roll Music, FCh, D.Narwold 5
N. Riggs, O'Neill's In Cahoots, FCh, T.Borland/M.O'Neill  
Veteran Flight A(1)  
1. Sherry, Nahr-Volts Sherry, LCM, D.Narwold F4
BEST IN FIELD Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
GH  Bunny, Oquirrh Jackalope, C.& M.Holsinger BIF  (156)
WH  Huxley, Isen Delicate Sound Of Thunder, A.W.Parisi -151
RR  Opal, BPIS RBIS GCh Uch Azize's Crown Jewel From Orion, SC,DCAT,TKN,JOR, T.& W.Olson -148
IB  Willow, Treybeau's Cover Me In Sunshine, S.Wright-Hiller -147
SA  Nugget, DC Baha Sheik N Things Up At Loriah, FCh,BN,RN,SC,CGC,TKI, S.Lamb -147
SOUTHERN IDAHO SIGHTHOUND FIELD ASSOCIATION
Nov 04, 2023
Emmett, ID
Entry: 29
AFGHAN HOUND Judge: Justin Dannenbring  
Open Flight A(1)  
1. Mayu, Mayahime Hepworth, M.Hepworth B4
CIRNECO DELL'ETNA Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Veteran Flight A(2)  
1. Dexter, Riali I Debonair Dexter, FCh, D.& L.Myers B8
2. Angel, Rockin'Hearts Angel Kisses, FCh, L.Myers 6
IRISH WOLFHOUND Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Open Flight A(2)  
1. Emma, Loyalty's Poems Prayers & Promises Of Maloma, T.& L.Luty B8
2. Galena, Galena Of Two Winds, J.Wright 6
LCI LARGE Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Open Flight A(2)  
1. Rowdy, Rowdy, M.Moore 8
2. Sigmund, Dr Freud's Id Theory, A.Etnyre 6
SALUKI Judge: Justin Dannenbring  
Open Flight A(1)  
1. Versailles, Hayat Sarea The Sun Queen, E.Hartle/L.Westover B4
SINGLES Judge: Justin Dannenbring  
Single Flight A(5, 4 NQ)  
1. Achilles, Sunera's True Blue, E.Hartle/J.Sharber 20
SILKEN WINDHOUND Judge: Justin Dannenbring  
Open Flight A(6)  
1. Zoe, Wildrose Allagante Zoe, K.& P.Sanders F24
2. Zebo, Allagante Joyrun Zebo, P. & K.Sanders 18
3. Mysti, Starfyre Mystique @ Allagante, K.& P.Sanders 12
4. Perseus, Satsuma Egeus, E.Hartle 6
N. Belle, Morgandell Wyndolyn Elysium, S.Mohler  
Field Champion Flight A(1)  
1. Nara, Wildrose Allagante Inara, FCh, K.& P.Sanders B4
Veteran Flight A(2)  
1. Sienna, Windspirit Allagante Sienna, LCM3, P.& K.Sanders F8
2. EZ, Allagante Perfect Isn't Easy, LCM, K.& P.Sanders 6
WHIPPET Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Open Flight A(7)  
1. Joker, Crossfyre The Joker's Wild, S.Kock B28
2. Juniper, Adagio Jilzan Cole, H.Hudson 21
3. Rip, Crossfyre Rip Wheeler, M.Moore/S.Koch 14
4. Meg, Liberty's Taste The Rainbow, S.Maylam/D.Bennett 7
N. Buddy, Crossfyre Where Eagles Dare, S.Kock/M.Moore  
BEST IN FIELD Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
WH  Joker, Crossfyre The Joker's Wild, S.Kock BIF  (154)
AH  Mayu, Mayahime Hepworth, M.Hepworth -152
COURSING HOUNDS ASSOCIATION OF MID-POTOMAC
Nov 05, 2023
Leesburg, VA
Entry: 45
Region 8 - 2 day Regional
BASENJI Judges: Diana Darling, Don Ewing  
Field Champion Flight A(3)  
1. Coco, DC Borassus Cuckoo For Coco Puffs, LCM4,SC,CAX3, K.Sanders B12
2. Pattie, DC Borassus Doin'er Job, LCM3,SC,RATN,CAX2, K.Sanders 9
3. Brady, GChB,DC Borassus 51's Comeback Kid, LCM,SC,CAA,BCAT, K.Sanders 6
Veteran Flight A(1)  
1. Chilly, GSW,GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM12,MC,CAA,RATN,BCAT, K.Sanders R4
BORZOI Judges: Don Ewing, Eddie Kominek  
Open Flight A(1)  
1. Nun, GCh Belvento Sunrise, SC, V.Cassano +B20
Field Champion Flight A(5)  
1. Khaleesi, Aria Axxium's Cold Wind In August @ Ryhka, FCh, D.Darling/R.Rice R20
2. Quantuum, Ch Weston's Black Heart Of The Matter@Ryhka, FCh, D.Darling 15
3. Rhayne, FC C'Lestial Rainbow Room @ Ryhka, LCM2,SC, D.Darling 10
4. Trevi, DC C'Lestial Fontana Di Trevi, FCh,MC, V.Cassano MD 5
N. Tintaglia, DC Chaya Sars The Black Ice Dragon "Tintaglia" @Ryhka, LCM,SC, D.Darling  
GREYHOUND Judges: Eddie Kominek, Kathy Sanders  
Open Flight A(1)  
1. Bodhi, NB's Californian, C.DeNigris B4
Veteran Flight A(1, 1 NQ)  
IBIZAN HOUND Judges: Diana Darling, Eddie Kominek  
Field Champion Flight A(2)  
1. Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz B8
2. Mouse, Ch Abbaio Madame Berthe's Mouse, FCh,SC, J.Smith-Carter DVM/Fuller/Murphy 6
Veteran Flight A(1)  
1. Karma, Kamars Double Rainbow Nova, FCh, C. & J.Antonik/K.Belz F4
ITALIAN GREYHOUND Judges: Diana Darling, Eddie Kominek  
Field Champion Flight A(2)  
1. (Carmen, Celeste Raindance Really Where?, SC, C.Mulcrone)  
2. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM2,MC,ORC,SGRC, C.Mulcrone 6
Invalid Stake Best of Breed  
LCI LARGE Judges: Diana Darling, Kathy Sanders  
Open Flight A(2)  
1. Juke Box, Wlm Banking On A Beat, A.Mattocks 8
2. Rupert, Rupert Of The Rupert Chronicles, K.Glass 6
Senior Flight A(1)  
1. Arthur, Arthur Hayes, LCA,LCC, A.Hayes 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Diana Darling, Kathy Sanders  
Open Flight A(3)  
1. Mavis, FC Luvakis RB's Rather Odd But Suitable, SC, E.& A.Jephson R12
2. Jameson, Tifari's Rebel Rogue & Sworn Brother, P.& L.McClelland/Hartley/Sink 9
3. Rhaena, GCh Tifari's Redfyre, Queen Of The James, P.&L.McClelland/Hartley/OwenSink 6
Veteran Flight A(2)  
1. Jinx, DC Imarika's Fashionably Late, LCM6,MC,CKC FCh&NC,LCX, G.& P.Kytta II B12
2. Scrappy CoCo, DC Venus' You Don't Mess With The Zohan, LCM,SC, C.Turner 6
SCOTTISH DEERHOUND Judges: Don Ewing, Kathy Sanders  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Stirling, Ch Fernhill's Stirling, S.Rivenburg B8
LCI SMALL Judges: Diana Darling, Kathy Sanders  
Senior Flight A(1)  
1. Zoey, Zoey Furiously Happy, LCI,LCC,LCA,LCS, P.Buswell 4
SINGLES Judges: Don Ewing, Eddie Kominek  
Single Flight A(2)  
1. Draco, CSB Agent Marc-Ange Draco, S.& C.Beckerman 8
2. Rocket, CSB Agent Bell Rocket Belt, S.& C.Beckerman 6
WHIPPET Judges: Diana Darling, Don Ewing  
Open Flight A(6, 1 NQ)  
1. Player, Velocity TNT Only Game In Town, T.Bush/D.Richards/L.Lanier B24
2. Mikey, Hyflyte Iron Mike, S.& K.Van Voorhees 18
3. Moby, Hamrya's Blue Wave, T.Pescheta/D.Lynch/R.Cournoyer 12
4. Chaser, Velocity TNT Red Hot Explosion, SC, T.Bush 6
N. Sol, Ch Longlesson Move My Soul At Gold Cup,  
Field Champion Flight A(5)  
1. Echo, Isen Do It Echoes Of The Past, LCM,SC, K.,P., & M.Dean F20
2. Booster, DC Mariner Surrey Hill Escape Velocity, SC, K.Fredericks/K.Lee 15
3. Keira, Nota Bene Aemilia Dark Lady, K.& C.DeNigris 10
4. Whisper, Isen Do It Sound Of Silence, LCM2, P.,K. & L.Dean 5
N. Banshee, Isen Sound Of Morining, K.,P.,L., & M.Dean  
Veteran Flight A(4)  
1. Luna, Hamrya's Summer Solstice Full Moon, T.Pescheta/R.Cournoyer F16
2. Nellie, Ch Windsong's Miss Nellie Forbush, FCh,CD,SC,RI,NJP,BCAT, R.Lutz 12
3. Miles, GCh Longlesson Rhine Storm Warning At Rantina, FCh, S.& T.Thoden/Longlesson Knl 8
4. Lynesse, Panache We Light The Way At Diablesse, P.Spinazzola 4
Best in 2 day Regional Judges: Don Ewing, Eddie Kominek  
IB Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz 147
SD Stirling, Ch Fernhill's Stirling, S.Rivenburg 147
WH Mikey, Hyflyte Iron Mike, S.& K.Van Voorhees BIR (150)
MICHIGAN GAZEHOUND ASSOCIATION, Inc.
Nov 05, 2023
Rockwood, MI
Entry: 9
Silken Windhound Specialty
SINGLES Judge: Tracy Leonard  
Single Flight A(1)  
1. Vion, Sigil Saga Ve, S.Boyd 4
SILKEN WINDHOUND Judge: Tracy Leonard  
Open Flight A(4)  
1. Disco, Attaway Dancing On The Ceiling, K.Ulrich B16
2. Beau, Melioris Audax, E.Prafke-Marson 12
3. Hobbit, Kristull Hobbit Of The Shire, K.Sanders/J.Yen 8
4. Austri, Sigil Spirit Of Light, H.Luedecke 4
Field Champion Flight A(4)  
1. Margot, Summrsspirit Daisy, FCh, E.Prafke-Marson R16
2. Blazer, Allagante Pacific Blaze, FCh, E.Prafke-Marson 12
3. Nico, Starfyre Echo Thru The Canyons, FCh, T.& S.Adamo/K.& J.Hicks 8
4. Starr, Clayborn's Belle Starr, FCh, K.Houghton 4
NEBRASKA COURSING ASSOCIATION
Nov 05, 2023
Omaha, NE
Entry: 45
BORZOI Judge: Christie Beetz  
Open Flight A(6, 1 NQ)  
1. Yaro, Avalon Kindred Spirit, A.Huber/S.Moore +F24
2. Freebie, Luxor Konza Buy One Get One, K.Frary 18
3. Rhett, Ravenna Elance Red Barcode, C.Dumaine 12
4. Evie, Konza Sojurn In A Gadda Da Vida, K.Cassella 6
N. Puzzle, Ravenna Open Sesame, C.Dumaine  
Field Champion Flight A(2)  
1. Cruella, Heritage MHD Cruella de Vil, FCh, K.Brito/J.Ocasio B8
2. Gordito, MHD Love Handles Avalon Perlova, FCh, J.Ocasio 6
GREYHOUND Judges: Christie Beetz, Josie Haumont  
Open Flight A(1)  
1. Bunny, Oquirrh Jackalope, C.& M.Holsinger B4
IBIZAN HOUND Judges: Russel Buhrdorf, Josie Haumont  
Open Flight A(5)  
1. Esme, Compelling's Make Believe, M.Greimann/S.Hiller/M.Wagenaar R20
2. Argos, L-Wynd's Holoholo, A.Fette/L.Thorne 15
3. Winslow, Valbydane Imagine Dreams Made, C.Clark/P.Mignon 10
4. Joanna, Compelling's Keep It Spicy, E.Telleen/M.Wagemaar 5
N. Walter, Kamars Sunshine, C.Clark-Ray/M.Ray/K.Belz  
Field Champion Flight A(2)  
1. Willow, Treybeau's Cover Me In Sunshine, S.Wright-Hiller B20
2. Beastie, Treybeau's Curious Little Beastie, S.Wright-Hiller 6
Veteran Flight A(2)  
1. Dawn, DC,CKC Ch Icycold 3rd Red Dawn At Henmar, LCM2,VFCh,SC,GRC, S.Wright/K.Catt R8
2. Izzy, GCh,DC Kamars Double Back To Treybeau, LCM,SC, S.Wright/D.Wright/K.Belz 6
LCI LARGE Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(1)  
1. Lenni, Amayla's Queen Of Thorns, A.Ellis/K.Wise 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Russel Buhrdorf, Josie Haumont  
Field Champion Flight A(2)  
1. Eve, DC,U-CH Azize's Taylor Made Legacy, FCh,TKI,VHMP,DCAT,CGC,NF, R.L.Marvin/T.& W.Olson B8
2. Opal, BPIS RBIS GCh Uch Azize's Crown Jewel From Orion, SC,DCAT,TKN,JOR, T.& W.Olson 6
SALUKI Judges: Christie Beetz, Josie Haumont  
Field Champion Flight A(1)  
1. Nugget, DC Baha Sheik N Things Up At Loriah, FCh,BN,RN,SC,CGC,TKI, S.Lamb B4
LCI SIGHTHOUND MIX Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(6, 2 NQ)  
1. Skye, SinCity's NothinButBlueSkyes, T.& G.Burrows 24
2. Tea, Heritage Point's Unfogging The Future, K.Weihbrecht 18
3. Envy, SinCity Envy, T.Burrows 12
4. Meg, SinCity Meg, T.Burrows 6
Senior Flight A(2)  
1. Stuffing, On Target's Full Of It, LCI,LCC, E.Telleen 8
2. Juice, Sincity's Polyjuice Potion, LCI,LCC,RATS,CZ8B,DE,HDm, K.Weihbrecht 6
LCI SMALL Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Open Flight A(2)  
1. Jackson, Haustens Action Jackson, CGC,TKI, A.Austin 8
2. Wicket, Embers Only The Brave, K.Woodke/B.Moran 6
Senior Flight A(2)  
1. Willow, Gone Like The Wind, M.Gorham 8
2. Duck!, Meraki's Reducto!, LCI, K.Weihbrecht/J.Chappell 6
SINGLES Judges: Christie Beetz, Russel Buhrdorf  
Single Flight A(3)  
1. Finn, Sporting Fields Dashing Blue Jay, D.& S.Kowskie 12
2. Panda, O'Neill's She's Every Woman, T.Borland/G.Furby 9
3. Trinket, O'Neill's May The Odds, T.Borland/M.O'Neill 6
WHIPPET Judges: Russel Buhrdorf, Josie Haumont  
Open Flight A(4)  
1. Otto, Primetime's Chocolate Millionaire, D.Lambertz/K.Wilson B16
2. Easy, O'Neill N Harmony's Easy To Love, T.Borland/M.O'Neill/K.Rasmussen 12
3. Cato, O'Neill's Catching Fire At Swiftcreek, A.Parisi/M.O'Neill 8
4. Really, O'Neill's Real Or Not Real, T.Borland/M.O'Neill/C.Gordon 4
Field Champion Flight A(4)  
1. Huxley, Isen Delicate Sound Of Thunder, A.W.Parisi R16
2. Thor, Northwind's God Of Thunder, FCh, D.Lambertz 12
3. Prim, O'Neill's Deep In The Meadow, FCh, T.Borland/M.O'Neill/C.Gordon 8
4. Riggs, O'Neill's In Cahoots, FCh, T.Borland/M.O'Neill 4
No Best in Field  
SOUTHERN IDAHO SIGHTHOUND FIELD ASSOCIATION
Nov 05, 2023
Emmett, ID
Entry: 23
CIRNECO DELL'ETNA Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Veteran Flight A(1)  
1. Dexter, Riali I Debonair Dexter, FCh, D.& L.Myers B4
IRISH WOLFHOUND Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Open Flight A(2)  
1. Emma, Loyalty's Poems Prayers & Promises Of Maloma, T.& L.Luty B8
2. Galena, Galena Of Two Winds, J.Wright 6
LCI LARGE Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Open Flight A(2)  
1. Rowdy, Rowdy, M.Moore 8
2. Spencer, Soraj Over The Moon, D.Flesch 6
SALUKI Judge: Justin Dannenbring  
Open Flight A(1)  
1. Versailles, Hayat Sarea The Sun Queen, E.Hartle/L.Westover B4
SINGLES Judge: Justin Dannenbring  
Single Flight A(3, 1 NQ)  
1. Carlin, Evermore A Ramblin' Man, D.Wilson/D.G.Findlay 12
2. Zhara, Amethyst Feather Fall, A.Chambers 9
SILKEN WINDHOUND Judge: Justin Dannenbring  
Open Flight A(5)  
1. Zoe, Wildrose Allagante Zoe, K.& P.Sanders F20
2. Mysti, Starfyre Mystique @ Allagante, K.& P.Sanders 15
3. Achilles, Sunera's True Blue, E.Hartle/J.Sharber 10
4. Belle, Morgandell Wyndolyn Elysium, S.Mohler 5
N. Perseus, Satsuma Egeus, E.Hartle  
Field Champion Flight A(2)  
1. Zebo, Allagante Joyrun Zebo, P. & K.Sanders B8
2. Nara, Wildrose Allagante Inara, FCh, K.& P.Sanders 6
Veteran Flight A(2, 1 NQ)  
1. EZ, Allagante Perfect Isn't Easy, LCM, K.& P.Sanders F8
WHIPPET Judges: Justin Dannenbring, Paul Sanders  
Open Flight A(5, 2 NQ)  
1. Juniper, Adagio Jilzan Cole, H.Hudson B20
2. Joker, Crossfyre The Joker's Wild, S.Kock 15
3. Buddy, Crossfyre Where Eagles Dare, S.Kock/M.Moore 10
BEST IN FIELD Judge: Paul Sanders  
WH  Juniper, Adagio Jilzan Cole, H.Hudson BIF  (76, 76)
SW  Zebo, Allagante Joyrun Zebo, P. & K.Sanders (76, 75)
CE  Dexter, Riali I Debonair Dexter, FCh, D.& L.Myers -75
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS
Nov 11, 2023
Limestone,TN E
Entry: 47
AFGHAN HOUND Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(1)  
1. Rosie, Kominek's Helenium, L.Killian/E.& S.Kominek B12
Field Champion Flight A(3, 1 NQ)  
1. Brienne, FC Kominek's Maid Of Sapphires, LCM,SC,LCX2, E.& S.Kominek R12
2. Ingvar, FC Kominek's Ingvar Of Synergon, LCM,SC, E.& S.Kominek 9
BASENJI Judges: Eddie Kominek, Kirby Overcash  
Open Flight A(2)  
1. Bond, Suddanly Aston Martin, Dr.S.Kirkman +F8
2. B, Suddanly That Girl, Dr S.Campeau-Kirkman/C.Camp 6
Field Champion Flight A(1)  
1. Brady, GChB,DC Borassus 51's Comeback Kid, LCM,SC,CAA,BCAT, K.Sanders R4
Veteran Flight A(1)  
1. Chilly, GSW,GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM12,MC,CAA,RATN,BCAT, K.Sanders B8
IBIZAN HOUND Judge: Kathy Sanders  
Field Champion Flight A(4)  
1. Madyson, BII, CKC Ch IcyCold Parallels Sixth Avenue, FCh, Dr.K.Catt B16
2. Penny, IcyCold Sixth Cent, LCM, Dr.K.Catt 12
3. Ginny, IcyCold Fifth Avenue Girl, LCM, Dr K.Catt 8
4. Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz 4
Veteran Flight A(1)  
1. Karma, Kamars Double Rainbow Nova, FCh, C. & J.Antonik/K.Belz F4
PHARAOH HOUND Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(1)  
1. Tango, FC It Takes Two To Tango, SC, L.Shafer B4
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Kirby Overcash  
Open Flight A(4)  
1. Zhyra, Venus' Must Go Faster, J.& C.Slattery B16
2. Ash, Venus' Come Get Some, J.& C.Slattery 12
3. Jameson, Tifari's Rebel Rogue & Sworn Brother, P.& L.McClelland/Hartley/Sink 8
4. Rhaena, GCh Tifari's Redfyre, Queen Of The James, P.&L.McClelland/Hartley/OwenSink 4
Field Champion Flight A(4, 1 NQ)  
1. Remmy, Taylor Made By Bayden For Azize, LCM, B.& L.Moodhart R16
2. Spud, Highfield's Twice Baked, FCh, M.Mortin/D.Hursh 12
3. Bourbon, GCh DC Tifari's Bourbon On The Rocks, FCh,SC,RN,CGCA,TKN,ATT, J.& G.Pulliam/A.Hartley/K.Sink 8
Veteran Flight A(2)  
1. Jinx, DC Imarika's Fashionably Late, LCM6,MC,CKC FCh&NC,LCX, G.& P.Kytta II R8
2. Zayin, BII,GCh,DC Venus" Zayin Lucky Seven By Zoli, LCM2,MC,LCX3, J.& C.Slattery 6
SALUKI Judges: Eddie Kominek, Kathy Sanders  
Open Flight A(6)  
1. Trevor, Trevor Of Iran At Sirus, GRC, K.Overcash B24
2. Damoon, Melik Ahsalom Damoon, GRC,ORC,BCAT, K.Overchash 18
3. Sky, Melik Ahsalom Daana Brindle, GRC,ORC,BCAT, K.Overcash 12
4. Delir, Melik Ahsalom Delir, K.Overcash 6
N. Darchin, Melik Ahsalom Darchin Brindle, SGRC,SORC,BCAT, K.Overcash  
SINGLES Judge: Kirby Overcash  
Single Flight A(10, 1 NC)  
1. Isabella, Kominek's Isabella, E.& S.Kominek 36
2. Voomi, Va Va Voom, TCP,BCAT,CA, E.Johnston 27
3. Mora, Aeolus More Special Than …., E.Johnston 18
4. Gabi, Kominek's Gabrielle, E.& S.Kominek 9
N. Marnie, CSB Agent Little Nellie, H.Roller  
SILKEN WINDHOUND Judge: Kirby Overcash  
Open Flight A(1)  
1. Kisch, CSB Agnet Kisch, A.Insley B4
WHIPPET Judge: Kirby Overcash  
Open Flight A(2)  
1. Greer, Cali's Highway Girl, M.Pick/D.McNamer DVM B8
2. Annie, Sugarrun Queen of the West, S.Walbourne 6
Field Champion Flight A(4, 1 NQ)  
1. Echo, Isen Do It Echoes Of The Past, LCM,SC, K.,P., & M.Dean F16
2. Whisper, Isen Do It Sound Of Silence, LCM2, P.,K. & L.Dean 12
3. Banshee, Isen Sound Of Morining, K.,P.,L., & M.Dean 8
BEST IN FIELD Judge: Kathy Sanders  
SA  Trevor, Trevor Of Iran At Sirus, GRC, K.Overcash BIF  (78)
PH  Tango, FC It Takes Two To Tango, SC, L.Shafer -75
IB  Madyson, BII, CKC Ch IcyCold Parallels Sixth Avenue, FCh, Dr.K.Catt -75
SW  Kisch, CSB Agnet Kisch, A.Insley -50
LOBO LURE COURSING CLUB
Nov 11, 2023
Estancia, NM
Entry: 46
In Memory of Beth Ann Gordon
AFGHAN HOUND Judges: Russel Buhrdorf, Tom Golcher  
Open Flight A(2)  
1. Jager, Jager Van Hazen Of Synergon, M.O'Neill B8
2. Sweetie, Little Sweetie of Synergon, K.Ansberry 6
Field Champion Flight A(3, 2 NQ)  
1. Lagertha, Lagertha Xoransdottir Of Synergon, FCh,ORC,GRC, D.Hayman F12
AZAWAKH Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Veteran Flight A(1)  
1. Ramisi, FC Kel Simoon Ramisi 'N Sambala, FCh,RN,MC,CGC,CA,FCAT, M.Bisbee B4
BORZOI Judges: Russel Buhrdorf, Dan Heidel  
Open Flight A(6, 1 NQ)  
1. Sunny, Kinobi Zoiboyz Q Are My Sunshine, KC.Thompson/R.Peters-Campbell F24
2. Roo, Oxota Waiting Out The Storm, K.Ansberry 18
3. Pierce, GCh Ch Avalon Perlova Mhd She Loves Me, TKI VHMA, A.Montgomery 12
4. Spritey, Oxota RiverRun Chokecherry Sprite, K.Ansberry 6
N. Setara Mali, Firebird Juls Ssetara Mali, C.Miller/J.Huerta/J.Hislop  
Field Champion Flight A(5)  
1. Bryce, BII Del Sol Bryce Canyon Howff Carbonel, S.Van de Water B20
2. Giovanni, Del Sol Ristretto Firebird, FCh, C.Miller/S.Van de Water 15
3. Imp, Ch Del Sol Mission Impossible, LCM, Dr.S.Van de Water 10
4. Shay, Del Sol Canyon de Chelly Howff Carbonel, S.Van de Water 5
N. Maverick, FC Del Sol Maverick Zoiboyz Perlova, FCh,SC, Van de Water/Thompson/Paintin  
Veteran Flight A(3)  
1. Zip, Avalon Perlova Go Darkly, LCM4,VFCh, S.Van de Water F12
2. Chase, Ch Del Sol Oxota Chase The Fire, LCM, S.Van de Water MD 9
3. Firebolt, Ch Del Sol Firebolt of Coburn WNS, LCM2,VFCh,GRC, S.Van de Water 6
GREYHOUND Judges: Russel Buhrdorf, Dan Heidel  
Open Flight A(1)  
1. Rhythm, Halfmoon Blue Moves, C.Sisson/H.Minnich B4
Veteran Flight A(1)  
1. Caddy, DC Lakilanni Pink Cadillac, FCh,SC,BCAT, C.Sisson F4
IRISH WOLFHOUND Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Open Flight A(1)  
1. Emma, Loyalty's Poems Prayers & Promises Of Maloma, T.& L.Luty B4
LCI LARGE Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Bear, OMG It's A Bear, M.Crist 8
Senior Flight A(2, 1 NQ)  
1. Rohan, OMG We Ride To Gondor, M.Townsend/M.Drobny 8
Veteran Flight A(1)  
1. Mavis, Mavis Mudpuppy Underfoot, LCC, V.Fregni/J.Wheeler 4
PHARAOH HOUND Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Open Flight A(1)  
1. Twiggy, GCh Nefer-Temu Kr'msun Slinky Showstopper, H.& D.Bakko/E.Kerridge B4
Veteran Flight A(1)  
1. Zuzu, Sendji's Innocent When You Dream, H.Bishop/C.Guinn/W.Martin F4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Open Flight A(3, 3 NQ, 1 DQ)  
DQ. Hope, Ivorymoon's Running In Beauty All Around, G.Leedy/S.Hartwig/Toben/M.Stout  
No Best of Breed  
SALUKI Judges: Russel Buhrdorf, Tom Golcher  
Open Flight A(3)  
1. Hazel, Melik Qerqi-Abi, P.& L.Domski B12
2. Quervo, Melik Qalandar, P.& L.Domski 9
3. Chicklet, Midbar Sipur L'Atid Kineahora, F.Zeller 6
Field Champion Flight A(1)  
1. Syan, FC Syan So Smooth Of Doha, FCh,SC, M.Bisbee R4
LCI SIGHTHOUND MIX Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Open Flight A(1)  
1. Jayyl, Xanadu Farms Jayyl, M.Bisbee 4
LCI SMALL Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Jolly, Stellar Foxzoi Catch A Wave, C.Miller/P.Shriver 8
SINGLES Judges: Russel Buhrdorf, Tom Golcher  
Single Flight A(4, 1 NQ)  
1. Rocky, Sarea Red Rock of Desert Rose, Lauer/Anderson/Griffith/Schreibe 16
2. Charmer, Qatiifah Cadi Chams, F.Zeller/S.Gamble 12
3. Agrippina, Obrastov Agrippina Vaganova, D.Ross 8
SILKEN WINDHOUND Judges: Russel Buhrdorf, Tom Golcher  
Open Flight A(1)  
1. Kirin, UKC Ch Avalon Beyond Compare, L.Paintin B4
Veteran Flight A(1)  
1. Walker, UKC Ch Gryffyn's I'm Your Boogieman, FCh,GRC,SC, L.& K.Paintin/R.L.Shell F4
BEST IN FIELD Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
PH  Twiggy, GCh Nefer-Temu Kr'msun Slinky Showstopper, H.& D.Bakko/E.Kerridge BIF  (149)
SA  Hazel, Melik Qerqi-Abi, P.& L.Domski -146
SW  Kirin, UKC Ch Avalon Beyond Compare, L.Paintin -145
GAZEHOUND ASSOCIATION OF THE SMOKY MOUNTAINS
Nov 12, 2023
Limestone, TN
Entry: 40
AFGHAN HOUND Judge: Kirby Overcash  
Open Flight A(1)  
1. Rosie, Kominek's Helenium, L.Killian/E.& S.Kominek +B8
Field Champion Flight A(2)  
1. Ingvar, FC Kominek's Ingvar Of Synergon, LCM,SC, E.& S.Kominek R8
2. Brienne, FC Kominek's Maid Of Sapphires, LCM,SC,LCX2, E.& S.Kominek 6
BASENJI Judge: Kirby Overcash  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. B, Suddanly That Girl, Dr S.Campeau-Kirkman/C.Camp +F8
Field Champion Flight A(1)  
1. Brady, GChB,DC Borassus 51's Comeback Kid, LCM,SC,CAA,BCAT, K.Sanders R4
Veteran Flight A(1)  
1. Chilly, GSW,GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM12,MC,CAA,RATN,BCAT, K.Sanders B8
GREYHOUND Judge: Kirby Overcash  
Open Flight A(1, 1 NQ)  
No Best of Breed Awarded  
IBIZAN HOUND Judge: Kirby Overcash  
Field Champion Flight A(4)  
1. Madyson, BII, CKC Ch IcyCold Parallels Sixth Avenue, FCh, Dr.K.Catt B16
2. Penny, IcyCold Sixth Cent, LCM, Dr.K.Catt 12
3. Ginny, IcyCold Fifth Avenue Girl, LCM, Dr K.Catt 8
4. Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(3)  
1. Zhyra, Venus' Must Go Faster, J.& C.Slattery R12
2. Jameson, Tifari's Rebel Rogue & Sworn Brother, P.& L.McClelland/Hartley/Sink 9
3. Rhaena, GCh Tifari's Redfyre, Queen Of The James, P.&L.McClelland/Hartley/OwenSink 6
Field Champion Flight A(4, 1 NQ)  
1. Remmy, Taylor Made By Bayden For Azize, LCM, B.& L.Moodhart B16
2. Bourbon, GCh DC Tifari's Bourbon On The Rocks, FCh,SC,RN,CGCA,TKN,ATT, J.& G.Pulliam/A.Hartley/K.Sink 12
3. Spud, Highfield's Twice Baked, FCh, M.Mortin/D.Hursh 8
Veteran Flight A(2)  
1. Zayin, BII,GCh,DC Venus" Zayin Lucky Seven By Zoli, LCM2,MC,LCX3, J.& C.Slattery F8
2. Jinx, DC Imarika's Fashionably Late, LCM6,MC,CKC FCh&NC,LCX, G.& P.Kytta II 6
SALUKI Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(6, 2 NQ)  
1. Trevor, Trevor Of Iran At Sirus, GRC, K.Overcash B24
2. Sky, Melik Ahsalom Daana Brindle, GRC,ORC,BCAT, K.Overcash 18
3. Delir, Melik Ahsalom Delir, K.Overcash 12
4. Darchin, Melik Ahsalom Darchin Brindle, SGRC,SORC,BCAT, K.Overcash 6
SINGLES Judge: Kathy Sanders  
Single Flight A(5, 2 NQ)  
1. Voomi, Va Va Voom, TCP,BCAT,CA, E.Johnston 20
2. Stella, Stella 111, S.Walbourne 15
3. Mora, Aeolus More Special Than …., E.Johnston 10
SILKEN WINDHOUND Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(1)  
1. Marnie, CSB Agent Little Nellie, H.Roller B4
WHIPPET Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(3)  
1. Greer, Cali's Highway Girl, M.Pick/D.McNamer DVM F12
2. Annie, Sugarrun Queen of the West, S.Walbourne 9
3. Blush, Ch Ableaim Kalina Make Me Blush, SC, I.& C.Davies/G.Boyd,C.Petit 6
Field Champion Flight A(4)  
1. Zinger, Key4 N Highfield's Lemon Zinger From Saint Bleu, FCh, M.Mortin/D.Hursh B16
2. Whisper, Isen Do It Sound Of Silence, LCM2, P.,K. & L.Dean 12
3. Echo, Isen Do It Echoes Of The Past, LCM,SC, K.,P., & M.Dean 8
4. Banshee, Isen Sound Of Morining, K.,P.,L., & M.Dean 4
BEST IN FIELD Judge: Kirby Overcash  
IB  Madyson, BII, CKC Ch IcyCold Parallels Sixth Avenue, FCh, Dr.K.Catt BIF  (79)
AH  Rosie, Kominek's Helenium, L.Killian/E.& S.Kominek -78
RR  Remmy, Taylor Made By Bayden For Azize, LCM, B.& L.Moodhart -77
LOBO LURE COURSING CLUB
Nov 12, 2023
Estancia, NM
Entry: 26
Region 3 Invitational
In Memory of Beth Ann Gordon
AFGHAN HOUND Judges: Dan Heidel, Robert Place  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Sweetie, Little Sweetie of Synergon, K.Ansberry R8
Field Champion Flight A(4, 3 NQ)  
1. Luka, Lazul of Synergon, FCh, M.O'Neill B16
BORZOI Judges: Dan Heidel, Robert Place  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Sunny, Kinobi Zoiboyz Q Are My Sunshine, KC.Thompson/R.Peters-Campbell B8
Field Champion Flight A(4)  
1. Shay, Del Sol Canyon de Chelly Howff Carbonel, S.Van de Water F16
2. Bryce, BII Del Sol Bryce Canyon Howff Carbonel, S.Van de Water 12
3. Maverick, FC Del Sol Maverick Zoiboyz Perlova, FCh,SC, Van de Water/Thompson/Paintin 8
4. Imp, Ch Del Sol Mission Impossible, LCM, Dr.S.Van de Water 4
Veteran Flight A(3)  
1. Zip, Avalon Perlova Go Darkly, LCM4,VFCh, S.Van de Water F12
2. Chase, Ch Del Sol Oxota Chase The Fire, LCM, S.Van de Water MD 9
3. Firebolt, Ch Del Sol Firebolt of Coburn WNS, LCM2,VFCh,GRC, S.Van de Water 6
GREYHOUND Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Open Flight A(1)  
1. Rhythm, Halfmoon Blue Moves, C.Sisson/H.Minnich B4
Veteran Flight A(1, 1 NQ)  
IRISH WOLFHOUND Judges: Tom Golcher, Robert Place  
Open Flight A(1)  
1. Emma, Loyalty's Poems Prayers & Promises Of Maloma, T.& L.Luty B4
PHARAOH HOUND Judges: Tom Golcher, Robert Place  
Open Flight A(1)  
1. Twiggy, GCh Nefer-Temu Kr'msun Slinky Showstopper, H.& D.Bakko/E.Kerridge B4
Veteran Flight A(1)  
1. Zuzu, Sendji's Innocent When You Dream, H.Bishop/C.Guinn/W.Martin F4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Tom Golcher, Robert Place  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Penny, Sana's Provenance Regaine By Courage, V.Lindsay B8
SALUKI Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Field Champion Flight A(1)  
1. Syan, FC Syan So Smooth Of Doha, FCh,SC, M.Bisbee B4
SINGLES Judges: Tom Golcher, Dan Heidel  
Single Flight A(3)  
1. Neeva, Zoiboyz Neeva, D.Ross 12
2. Rocky, Sarea Red Rock of Desert Rose, Lauer/Anderson/Griffith/Schreibe 9
3. Hank, Off Road's Once a Future King, L.Turner 6
BEST IN FIELD Judges: Dan Heidel, Robert Place  
BZ  Sunny, Kinobi Zoiboyz Q Are My Sunshine, KC.Thompson/R.Peters-Campbell BIF  (149)
PH  Twiggy, GCh Nefer-Temu Kr'msun Slinky Showstopper, H.& D.Bakko/E.Kerridge -147
IW  Emma, Loyalty's Poems Prayers & Promises Of Maloma, T.& L.Luty -145
SA  Syan, FC Syan So Smooth Of Doha, FCh,SC, M.Bisbee -145
AH  Luka, Lazul of Synergon, FCh, M.O'Neill -143
GH  Rhythm, Halfmoon Blue Moves, C.Sisson/H.Minnich -140
TULSA SIGHTHOUND ASSOCIATION
Nov 17, 2023
Tulsa, OK
Entry: 15
IBIZAN HOUND Judges: Doug Berlin, Julie Cramer  
Open Flight A(2)  
1. Cora, Kamars Always On My Mind, SC, K.& W.Skinner/K.Belz B8
2. Abby, Aliki Time For the Charm Bomb, SC,BCAT,TKI, K.& W.Skinner 6
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Doug Berlin, Julie Cramer  
Open Flight A(5)  
1. Sonora, DC Heatherstone Wild Hearts Can't Be Broken, RN,SC,CGC,TKI, E.Todd/K.Sharp B20
2. Denny, Ch Zanata Star Of My Heart, SC,CGC,TKN, A.Stone 15
3. Fia, Heatherstone Wild At Heart, A.Stone/H.MacPhail 10
4. Chief, Zanata Tomahawk Chop, A.Stone/S.Michel 5
N. Shiner, Ch Heatherstone Walking On Sunshine, SC, A.Stone  
SINGLES Judges: Doug Berlin, Julie Cramer  
Single Flight A(4, 2 NQ, 1 NC)  
1. Nimbus, Zoiboyz Nimbus Rosehill, SC, S.Tabner 12
WHIPPET Judges: Doug Berlin, Julie Cramer  
Open Flight A(4)  
1. Rush, FC Keen's Gold Rush, SC, S.Hoehn B16
2. Finely, Keen's Three Nines Fine, PR,ARX,NARX, S.Hoehn 12
3. Titan, Born2Run's Full Speed Ahead, CGC,TKN,FITS, A.& C.Reed 8
4. Dixie, Lonestar's The South Will Rise Again, FITB, A.& C.Reed 4
BEST IN FIELD Judge: Julie Cramer  
WH  Rush, FC Keen's Gold Rush, SC, S.Hoehn BIF  (77)
IB  Cora, Kamars Always On My Mind, SC, K.& W.Skinner/K.Belz -76
RR  Sonora, DC Heatherstone Wild Hearts Can't Be Broken, RN,SC,CGC,TKI, E.Todd/K.Sharp -75
ROCKY MOUNTAIN IRISH WOLFHOUND ASSOCIATION
Nov 18, 2023
Peyton, CO
Entry: 10
AFGHAN HOUND Judges: Frank Cassano, Claudia Miller  
Field Champion Flight A(2)  
1. Jeopardi, Ch Ysanti Aeolus Watchin' Jeopardi At Cameo, FCh, C.Sullivan/D.Britton B8
2. Feniq, Ch Ysanti Rahwynd Poseidon On A Jetski, FCh, D.Britton/C.Sullivan 6
BORZOI Judges: Frank Cassano, Claudia Miller  
Open Flight A(1)  
1. Ndora, Zoiboyz Ndora Solstice, TKN,CGC, KC Thompson/L.Pocurull B4
PHARAOH HOUND Judges: Deann Britton, Frank Cassano  
Field Champion Flight A(2)  
1. Jasper, Ch Bazinga Just A Minuteman, FCh, R.Phinney/S.T.Hansen/G.Bednar B8
2. Copper, BISS,RBIS,GChS,DC Bazinga Copernicus The Stargazer, LCM,SC,BCAT,JOR,CGC, R.Phinney/G.Bednar 6
Veteran Flight A(1, 1 NQ)  
SALUKI Judges: Deann Britton, Frank Cassano  
Open Flight A(1)  
1. Wilma, El Baz Yu Yabbadabbadoo Solstice, L.Pocurull B4
WHIPPET Judges: Deann Britton, Frank Cassano  
Open Flight A(1)  
1. Gaetano, Amberwind's Fistful Of Dollars At Woodrose, C.Miller/S.Mallonee R4
Field Champion Flight A(2, 1 NQ)  
1. Davy, Free Flite Day Dream Believer At Solstice, FCh,SC,RATN,TKI,ACT1,RI, L.Pocurull/D.Bost B8
BEST IN FIELD Judges: Deann Britton, Frank Cassano  
SA  Wilma, El Baz Yu Yabbadabbadoo Solstice, L.Pocurull BIF  (147)
BZ  Ndora, Zoiboyz Ndora Solstice, TKN,CGC, KC Thompson/L.Pocurull -142
WH  Davy, Free Flite Day Dream Believer At Solstice, FCh,SC,RATN,TKI,ACT1,RI, L.Pocurull/D.Bost -141
ROCKY MOUNTAIN IRISH WOLFHOUND ASSOCIATION
Nov 19, 2023
Peyton, CO
Entry: 18
AFGHAN HOUND Judges: Peter Lowe, Claudia Miller  
Field Champion Flight A(2)  
1. Jeopardi, Ch Ysanti Aeolus Watchin' Jeopardi At Cameo, FCh, C.Sullivan/D.Britton B8
2. Feniq, Ch Ysanti Rahwynd Poseidon On A Jetski, FCh, D.Britton/C.Sullivan 6
BORZOI Judges: Peter Lowe, Claudia Miller  
Open Flight A(1)  
1. Ndora, Zoiboyz Ndora Solstice, TKN,CGC, KC Thompson/L.Pocurull B4
IRISH WOLFHOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Open Flight A(4)  
1. Wicked, Pinehurst Wicked Of Taryn, K.Catav-Goodell/B.& G.Fairbanks +B16
2. Moet, Pinehurst Moet, K.Catov-Goodell/B.Fairbanks 12
3. Cerveza, O'Lugh Cesrveza At Pinehurst, K.Catov-Goodell 8
4. (Chesney, Pinehurst Dinree Chesney, FCh, K.Catov-Goodell)  
PHARAOH HOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Field Champion Flight A(2)  
1. Jasper, Ch Bazinga Just A Minuteman, FCh, R.Phinney/S.T.Hansen/G.Bednar B8
2. Copper, BISS,RBIS,GChS,DC Bazinga Copernicus The Stargazer, LCM,SC,BCAT,JOR,CGC, R.Phinney/G.Bednar 6
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Open Flight A(3, 1 NQ)  
1. Wakabi, Rufaro's Wakandan Good Trouble, D.&B.Collins/TaylorCousar/Wyszns B12
2. Penny, Sana's Provenance Regaine By Courage, V.Lindsay 9
SALUKI Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Open Flight A(1)  
1. Wilma, El Baz Yu Yabbadabbadoo Solstice, L.Pocurull B4
WHIPPET Judge: Deann Britton  
Open Flight A(1)  
1. Gaetano, Amberwind's Fistful Of Dollars At Woodrose, C.Miller/S.Mallonee +F4
Field Champion Flight A(4, 1 NQ)  
1. Dylan, GCh Finghin's Flash of Lighting At Anlan, FCh, C.Day/E.McMichael B16
2. Maeve, GChB,DC Crossfyre Angels Landing At Anlan, FCh,BCAT, C.Day 12
3. Davy, Free Flite Day Dream Believer At Solstice, FCh,SC,RATN,TKI,ACT1,RI, L.Pocurull/D.Bost 8
BEST IN FIELD Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
IW  Wicked, Pinehurst Wicked Of Taryn, K.Catav-Goodell/B.& G.Fairbanks BIF  (148)
BZ  Ndora, Zoiboyz Ndora Solstice, TKN,CGC, KC Thompson/L.Pocurull -146
WH  Dylan, GCh Finghin's Flash of Lighting At Anlan, FCh, C.Day/E.McMichael -145
PH  Jasper, Ch Bazinga Just A Minuteman, FCh, R.Phinney/S.T.Hansen/G.Bednar -144
SA  Wilma, El Baz Yu Yabbadabbadoo Solstice, L.Pocurull -143
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB
Nov 24, 2023
Littlestown, PA
Entry: 35
BASENJI Judge: Ping Pirrung  
Field Champion Flight A(3)  
1. Coco, DC Borassus Cuckoo For Coco Puffs, LCM4,SC,CAX3, K.Sanders F12
2. Brady, GChB,DC Borassus 51's Comeback Kid, LCM,SC,CAA,BCAT, K.Sanders 9
3. Pattie, DC Borassus Doin'er Job, LCM3,SC,RATN,CAX2, K.Sanders 6
Veteran Flight A(1)  
1. Chilly, GSW,GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM12,MC,CAA,RATN,BCAT, K.Sanders B4
BORZOI Judge: Ping Pirrung  
Open Flight A(1)  
1. Gimel, Ch BelVento Sunset, V.Cassano MD.MPH F4
Field Champion Flight A(2)  
1. Trevi, DC C'Lestial Fontana Di Trevi, FCh,MC, V.Cassano MD +B8
2. Nun, GCh Belvento Sunrise, SC, V.Cassano 6
IBIZAN HOUND Judge: Ping Pirrung  
Open Flight A(1)  
1. Banksy, L-Wynd's Show Me The Monet, C.Yealey/L.Thorne B8
Field Champion Flight A(2)  
1. Kai, GCh,IntCh Nevaeh's Tropic Like It's Hot, TKN,VHMA,VSMB,CA,SC,DCAT, J.Pickering/L.Venegas R8
2. Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz 6
Veteran Flight A(1)  
1. Karma, Kamars Double Rainbow Nova, FCh, C. & J.Antonik/K.Belz F4
ITALIAN GREYHOUND Judge: Paul Kytta II  
Field Champion Flight A(2)  
1. (Carmen, FC Celeste Raindance Really Where?, SC,GRC,SOR,ORC, C.Mulcrone)  
2. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM2,MC,ORC,SGRC2,LCX, C.Mulcrone 6
No Best of Breed Awarded  
LCI LARGE Judge: Paul Kytta II  
Open Flight A(2)  
1. Oaklli, 4 Clover's Change Perspective, K.Gresh/E.Beattie 8
2. Rupert, Rupert Of The Rupert Chronicles, K.Glass 6
Field Champion Flight A(1)  
1. Arthur, Arthur Hayes, LCA,LCC, A.Hayes 4
PHARAOH HOUND Judge: Paul Kytta II  
Open Flight A(1)  
1. Darcy, Shalimar's Pride & Prejudice, Z.Philippides/L.R.Drolet +B4
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Ping Pirrung  
Field Champion Flight A(3, 1 NQ)  
1. Jinx, DC Imarika's Fashionably Late, LCM6,MC,CKC FCh&NC,LCX, G.& P.Kytta II B12
2. Bourbon, GCHB DC Tifari's Bourbon On The Rocks, FCh,SC,RN,CGCA,TKN,ATT, J.& G.Pulliam/A.Hartley/K.Sink 9
SALUKI Judge: Paul Kytta II  
Field Champion Flight A(2)  
1. Tessa, NFC,DC Windrush Quintessa, FCh,SC,BCAT,LCX, C.Holman DVM/K.Lipps B8
2. Rajah, Sandstorm Hope For Genie's Golden Lamp, T.Pressley 6
SINGLES Judge: Ping Pirrung  
Single Flight A(6)  
1. Naughty, Chapleton Naughty List, J.& M.Almond/D.Stapleton 24
2. Diamond, Shannon Down Fortunate Son, S.Seay 18
3. Jasmine, Alyasamin's Three Wishes, T.Pressle 12
4. Zephyr, Aelous Special Appearance, K.Fragkouli 6
N. Rocket, CSB Agent Bell Rocket Belt, S.& C.Beckerman  
SILKEN WINDHOUND Judge: Paul Kytta II  
Field Champion Flight A(1)  
1. Soba, Summerspirit Captain Morgan, FCh, L.Golebiewski B4
WHIPPET Judge: Paul Kytta II  
Field Champion Flight A(5)  
1. Ivan, FC Hyflyte Catch The Wind At Shannon Down, LCM,SC,CGC,TKN, J.Courtemanche F20
2. Riptide, FC Williwaw Vitamin Sea, FCh,SC, M.Smith 15
3. Celine, Labyrinth Celine, L.Pirrung/D.McCann 10
4. Hoppit, Hyflyte That Will Leave A Mark, D.Johnson/J.Courtemanche 5
N. Calli, Poeta Whatchamacallit, FCh, C.L.Detweiler  
Veteran Flight A(1)  
1. Ren, FC Shannon Down Footloose, LCM,SC, S.Seay F4
   
CALIFORNIA COURSING ASSOCIATION
Nov 25, 2023
Chino, CA
Entry: 16
Silken Windhound Specialty with LCI
LCI SMALL Judge: Jennifer Gysler  
Field Champion Flight A(1)  
1. Stardust, Timeless Jyn Erso, LCI,LCC,LCA, S.& A.Pack/K.Keller-Ross 4
SINGLES Judge: Jennifer Gysler  
Single Flight A(5, 1 NQ)  
1. Magic, Tangaloor Driving Force, B.Franklin 20
2. Zephyr, Morgandell Foxglove, J.Hinkley 15
3. Howard, Aeracura We're All Mad Here, J.Brindley 10
4. Portia, Windrock Right On The Money, A.& S.Pack/K.Fritzler 5
SILKEN WINDHOUND Judge: Jennifer Gysler  
Open Flight A(10)  
1. Blaze, Ch Starfyre Mornin Burning Golden, J.Brindley/J. & K.Hicks B40
2. Captain, Satsuma Darrin Stephens, M.Smith 30
3-5. Duke, Starfyre Release The Hounds, J.& K.Hicks 10
3-5. Dusky, Starfyre Colors In The Sunshine, J.& K.Hicks 10
3-5. Whisper, Starfyre Whisper of Raindrops, M.& M.Brunner/J.& K.Hicks 10
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB
Nov 25, 2023
Littlestown, PA
Entry: 47
BASENJI Judge: Paul Kytta II  
Field Champion Flight A(3)  
1. Pattie, DC Borassus Doin'er Job, LCM3,SC,RATN,CAX2, K.Sanders F12
2. Coco, DC Borassus Cuckoo For Coco Puffs, LCM4,SC,CAX3, K.Sanders 9
3. Brady, GChB,DC Borassus 51's Comeback Kid, LCM,SC,CAA,BCAT, K.Sanders 6
Veteran Flight A(1)  
1. Chilly, GSW,GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM12,MC,CAA,RATN,BCAT, K.Sanders B4
BORZOI Judge: Paul Kytta II  
Open Flight A(2)  
1. Gimel, Ch BelVento Sunset, V.Cassano MD.MPH B8
2. Troi, Silkenswift Remember Me At Lorisart, SC,TKN, L.Miller 6
Field Champion Flight A(2)  
1. Quantuum, Ch Weston's Black Heart Of The Matter@Ryhka, FCh, D.Darling R8
2. Tintaglia, DC Chaya Sars The Black Ice Dragon "Tintaglia" @Ryhka, LCM,SC, D.Darling 6
Veteran Flight A(2)  
1. Rhayne, FC C'Lestial Rainbow Room @ Ryhka, LCM2,SC, D.Darling R8
2. Khaleesi, Aria Axxium's Cold Wind In August @ Ryhka, FCh, D.Darling/R.Rice 6
IBIZAN HOUND Judge: Paul Kytta II  
Open Flight A(1)  
1. Winston, Imagery Hundred Acre Wood, A.Ortenberg B4
Field Champion Flight A(1)  
1. Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz R4
Veteran Flight A(1)  
1. Karma, Kamars Double Rainbow Nova, FCh, C. & J.Antonik/K.Belz F4
ITALIAN GREYHOUND Judge: Diana Darling  
Field Champion Flight A(2)  
1. (Carmen, FC Celeste Raindance Really Where?, SC,GRC,SOR,ORC, C.Mulcrone)  
2. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM2,MC,ORC,SGRC2,LCX, C.Mulcrone 6
No Best of Breed Awarded  
LCI LARGE Judge: Diana Darling  
Open Flight A(4)  
1. Hoopy, Twisted River 42, D.Crough 16
2. Rupert, Rupert Of The Rupert Chronicles, K.Glass 12
3. Eggsy, Sir Eggathy The Breakfast Hound, LCI, S.Rosario 8
4. Oliver, Oliver Ortenberg, A.Ortenberg 4
Field Champion Flight A(1)  
1. Arthur, Arthur Hayes, LCA,LCC, A.Hayes 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Diana Darling  
Open Flight A(2)  
1. Mavis, FC Luvakis RB's Rather Odd But Suitable, SC, E.& A.Jephson F8
2. Daytona, Chiastolite on the Road Again By Venus, K.Straky/R.Marnoch 6
Field Champion Flight A(3)  
1. Jinx, DC Imarika's Fashionably Late, LCM6,MC,CKC FCh&NC,LCX, G.& P.Kytta II B12
2. Bourbon, GCHB DC Tifari's Bourbon On The Rocks, FCh,SC,RN,CGCA,TKN,ATT, J.& G.Pulliam/A.Hartley/K.Sink 9
3. Kit, Diamond's Firefox, D.& Vilma O'Neill 6
Veteran Flight A(1)  
1. Scrappy CoCo, DC Venus' You Don't Mess With The Zohan, LCM,SC, C.Turner R4
SALUKI Judge: Ping Pirrung  
Field Champion Flight A(2)  
1. Tessa, NFC,DC Windrush Quintessa, FCh,SC,BCAT,LCX, C.Holman DVM/K.Lipps B8
2. Rajah, Sandstorm Hope For Genie's Golden Lamp, T.Pressley 6
SCOTTISH DEERHOUND Judge: Ping Pirrung  
Open Flight A(3)  
1. Reign, Grey Havens Foxcliffe Purple Reign, C.& R.Dove/J.& M.Blair DVM B12
2. Peggy, Foxcliffe Magnolia, K.Kozeliski/K.Jarzomski 9
3. Duncan, Chase Farm Foxcliffe Secretariat, S.Eubank/J.Fitzgerald/J.Hanson 6
LCI SMALL Judge: Diana Darling  
Open Flight A(2)  
1. P.J.Hamlet, Captain Pepper Jack Of The Royal Hamlet, S.Rosario 8
2. Swizzle, Cherniak's To Stir With Love, D.Crough 6
Field Champion Flight A(1)  
1. (Victor, Vixen View Victor, LCI, L. & M.Gray)  
SILKEN WINDHOUND Judge: Ping Pirrung  
Open Flight A(1)  
1. Fable, Sunera's Vanishing Glass, Y.Han B4
WHIPPET Judge: Diana Darling  
Open Flight A(4, 1 NQ)  
1. Jet, Cali's Silver Jet At Clarwick, C.Gelwicks R16
2. Shelby, Merci Isle Sun Moon Stars, A.Sampson 12
3. Emmy, Sugarrun's Angel Eyes At Wesann, L.& E.Dougherty 8
Field Champion Flight A(7)  
1. Riptide, FC Williwaw Vitamin Sea, FCh,SC, M.Smith B28
2. Hotz, DC Merci Isle 110 In The Shade At Whip Hill, FCh,SC, I.&J.Kimmelman 21
3. Ivan, FC Hyflyte Catch The Wind At Shannon Down, LCM,SC,CGC,TKN, J.Courtemanche 14
4. Celine, Labyrinth Celine, L.Pirrung/D.McCann 7
N. Darling, DC Merci Isle Rabbit Proof Fence, FCh, I.&J.Kimmelman  
Veteran Flight A(1)  
1. Luigi, Horsetooth Morpheus Of Zion, L.& E.Dougherty F4
BEST IN FIELD Judge: Ping Pirrung  
SW  Fable, Sunera's Vanishing Glass, Y.Han BIF  (77)
SA  Tessa, NFC,DC Windrush Quintessa, FCh,SC,BCAT,LCX, C.Holman DVM/K.Lipps -76
WH  Riptide, FC Williwaw Vitamin Sea, FCh,SC, M.Smith -75
IB  Winston, Imagery Hundred Acre Wood, A.Ortenberg -74
SD  Reign, Grey Havens Foxcliffe Purple Reign, C.& R.Dove/J.& M.Blair DVM -73
CALIFORNIA COURSING ASSOCIATION
Nov 26, 2023
Chino, CA
Entry: 14
Silken Windhound Specialty and LCI
LCI SMALL Judge: Linda D'Antonio  
Field Champion Flight A(1)  
1. Stardust, Timeless Jyn Erso, LCI,LCC,LCA, S.& A.Pack/K.Keller-Ross 4
SINGLES Judge: Linda D'Antonio  
Single Flight A(5, 3 NQ)  
1. Whisper, Starfyre Whisper of Raindrops, M.& M.Brunner/J.& K.Hicks 20
2. Comet, Starfyre Stargazer, V.Morrow/J.& K.Hicks 15
SILKEN WINDHOUND Judge: Linda D'Antonio  
Open Flight A(8)  
1. Lizzie, Starfyre Eagle When She Flies, M.Goldman/M.Rotblatt/J.& K.Hicks B32
2. Blaze, Ch Starfyre Mornin Burning Golden, J.Brindley/J. & K.Hicks 24
3. Aelin, Aeracura Curiouser & Curiouser, M.Smith/B.Buswell 16
4. Rocket, Kadlec Starfyre Rocketman, K.Hicks 8
N. Duke, Starfyre Release The Hounds, J.& K.Hicks  
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB
Nov 26, 2023
Littlestown, PA
Entry: 35
BASENJI Judge: Diana Darling  
Field Champion Flight A(3)  
1. Pattie, DC Borassus Doin'er Job, LCM3,SC,RATN,CAX2, K.Sanders +F12
2. Coco, DC Borassus Cuckoo For Coco Puffs, LCM4,SC,CAX3, K.Sanders 9
3. Brady, GChB,DC Borassus 51's Comeback Kid, LCM,SC,CAA,BCAT, K.Sanders 6
Veteran Flight A(1)  
1. Chilly, GSW,GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM12,MC,CAA,RATN,BCAT, K.Sanders B4
BORZOI Judges: Paul Kytta II, Ping Pirrung  
Field Champion Flight A(3)  
1. Tintaglia, DC Chaya Sars The Black Ice Dragon "Tintaglia" @Ryhka, LCM,SC, D.Darling B12
2. Quantuum, Ch Weston's Black Heart Of The Matter@Ryhka, FCh, D.Darling 9
3. Khaleesi, Aria Axxium's Cold Wind In August @ Ryhka, FCh, D.Darling/R.Rice 6
IBIZAN HOUND Judge: Diana Darling  
Open Flight A(2)  
1. Winston, Imagery Hundred Acre Wood, A.Ortenberg B8
2. Banksy, L-Wynd's Show Me The Monet, C.Yealey/L.Thorne 6
Field Champion Flight A(1)  
1. Halo, Kamars God Speed, LCM2, C.Antonik/K.Belz R4
Veteran Flight A(1)  
1. Karma, Kamars Double Rainbow Nova, FCh, C. & J.Antonik/K.Belz F4
LCI LARGE Judge: Ping Pirrung  
Open Flight A(2)  
1. Rupert, Rupert Of The Rupert Chronicles, K.Glass 8
2. Oliver, Oliver Ortenberg, A.Ortenberg 6
Field Champion Flight A(1)  
1. Arthur, Arthur Hayes, LCA,LCC, A.Hayes 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Diana Darling, Ping Pirrung  
Open Flight A(1)  
1. Daytona, Chiastolite on the Road Again By Venus, K.Straky/R.Marnoch F4
Field Champion Flight A(3)  
1. Jinx, DC Imarika's Fashionably Late, LCM6,MC,CKC FCh&NC,LCX, G.& P.Kytta II B12
2. Kit, Diamond's Firefox, D.& Vilma O'Neill 9
3. Bourbon, GCHB DC Tifari's Bourbon On The Rocks, FCh,SC,RN,CGCA,TKN,ATT, J.& G.Pulliam/A.Hartley/K.Sink 6
Veteran Flight A(1)  
1. Scrappy CoCo, DC Venus' You Don't Mess With The Zohan, LCM,SC, C.Turner R4
SCOTTISH DEERHOUND Judge: Diana Darling  
Field Champion Flight A(1)  
1. Duncan, Chase Farm Foxcliffe Secretariat, S.Eubank/J.Fitzgerald/J.Hanson B4
LCI SMALL Judge: Ping Pirrung  
Open Flight A(1)  
1. Victor, Vixen View Victor, LCI, L. & M.Gray 4
SINGLES Judge: Paul Kytta II  
Single Flight A(2)  
1. Mavis, FC Luvakis RB's Rather Odd But Suitable, SC, E.& A.Jephson 8
2. Rocket, CSB Agent Bell Rocket Belt, S.& C.Beckerman 6
SILKEN WINDHOUND Judge: Diana Darling  
Field Champion Flight A(1)  
1. Verse, CSB Multiverse Traveler @ Spirit, FCh, S.& C.Beckerman B4
WHIPPET Judges: Diana Darling, Paul Kytta II  
Open Flight A(4, 1 NQ)  
1. Shelby, Merci Isle Sun Moon Stars, A.Sampson +R16
2. Siren, Merci Isle Sing Like A Mermaid, I.& J.Kimmelman 12
3. Devlyn, Classic N Tahari Devlyn, C.Vroom/F.DePaulo 8
Field Champion Flight A(7)  
1. Sable, Whip Hill Merci Isle American Sable, FCh, H.Frank/I.& J.Kimmelman B28
2. Darling, DC Merci Isle Rabbit Proof Fence, FCh, I.&J.Kimmelman 21
3. Hoppit, Hyflyte That Will Leave A Mark, D.Johnson/J.Courtemanche 14
4. Ivan, FC Hyflyte Catch The Wind At Shannon Down, LCM,SC,CGC,TKN, J.Courtemanche 7
N. Hotz, DC Merci Isle 110 In The Shade At Whip Hill, FCh,SC, I.&J.Kimmelman  
BEST IN FIELD Judge: Diana Darling  
IB  Winston, Imagery Hundred Acre Wood, A.Ortenberg BIF  (75)
SW  Verse, CSB Multiverse Traveler @ Spirit, FCh, S.& C.Beckerman -74