Home of American Sighthound Field Association / ASFA Contact American Sighthound Field Association / ASFA
 

Lori Coulson
1900 Normandie Drive
York, Pennsylvania
17408-1536
records@asfa.org
Phone: 717-764-6921
Fax: 1-413-228-4773


January 2010
February 2010
March 2010
April 2010
May 2010
June 2010
July 2010
August 2010
September 2010
October 2010
November 2010
December 2010
November 2009
December 2009

 

Records - April 2017 Trial Results


2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
January January January January January January January
February February February February February February February
March March March March March March March
April April April April April April April
  May May May May May May
  June June June June June June
  July July July July July July
  August August August August August August
  September September September September September September
  October October October October October October
  November November November November November November
  December December December December December December


Trial Result Codes
Stake (#, 2NQ, Dis/DQ) - the first number indicates the number of hounds competing for points and determines the number of points awarded in that stake
The numbers following indicate hounds which are non-qualifying, dismissed/disqualified and "NC" denotes those hounds that were absent, pulled before running the preliminary run, were excused or received an -0- during the prelininary run and do not count when calculating points.
B = Best of Breed
R = Runoff
T = Tie
E = Excused
F = Runoff Forfeited
(hound name) = hound is ineligible to be entered in that stake. Points/ placements remain the same for all other hounds in that stake.

GREYHOUND ASSOCIATION OF NORTH GEORGIA, Inc. Apr 01, 2017 Powell, TN Entry: 38
LOBO LURE COURSING CLUB Apr 01, 2017 Edgewood, NM Entry: 24
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB Apr 01, 2017 Littlestown, PA Entry: 42
GREYHOUND ASSOCIATION OF NORTH GEORGIA, Inc. Apr 02, 2017 Powell, TN Entry: 32
LOBO LURE COURSING CLUB Apr 02, 2017 Edgewater, NM Entry: 25
UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB Apr 02, 2017 Littlestown, PA Entry: 45
NEBRASKA COURSING ASSOCIATION Apr 08, 2017 Weeping Water, NE Entry: 38
NEBRASKA COURSING ASSOCIATION Apr 09, 2017 Weeping Water, NE Entry: 37
GREYHOUND ASSOCIATION OF NORTH GEORGIA, Inc.
Apr 01, 2017
Powell, TN
Entry: 38
AZAWAKH Judge: Carlee Davies  
Open Flight A(1)  
1. Alvin, Ylialar Dab Arcca, R.Campbell B4
BORZOI Judge: Carlee Davies  
Open Flight A(2, 1 NQ, 1 DIS)  
1. Chevelle, Ivanhos Wait A Minute, I.Chandler B8
DIS. Reuben, Fartoviy Okhotnik, A.& L.Chandler  
GREYHOUND Judges: Carlee Davies, Sandra Moore  
Open Flight A(2)  
1. Buck, Lakilanni Buck's Hot Rod, K.Kaltenborn B8
2. Dave, Lakilanni Livin' On Adrenaline, K.Kaltenborn 6
Field Champion Flight A(1)  
1. Bessie, Lothlorien Bessie Smith, LCM, K.Kaltenborn F4
IBIZAN HOUND Judges: Ian Davies, Archie Doby  
Open Flight A(1)  
1. Thor, Fusion's God Of Thunder, Dr.P.First R4
Field Champion Flight A(2)  
1. Jesse, DC Fusion's Jessica Rabbit, FCh,SC, K.Radke B8
2. Kelia, FC Kamar's Enchanted Phoenixxx, LCM,MC, K.Radke/K.Belz DVM 6
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Ian Davies, Archie Doby  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Sara, RoccRidge's Spice Of Life, M.& K.Stewart F8
Field Champion Flight A(2)  
1. Zoli, DC Venus' Zoli Safari Express 12, LCM4,SC, J.& C.Slattery/D.Parks B8
2. Ziva, FC Venus' Brilliant Assassin, LCM3,MC,RN, J.& C.Slattery 6
Veteran Flight A(1)  
1. Turner, FC Seidach's Turn Up The Volumn, LCM3,VLCM2,MC,TDI,CGC, D.Parks/J.& C.Slattery F4
SALUKI Judges: Ian Davies, Archie Doby  
Open Flight A(1)  
1. Ty, Ch Caristeda White Ty Style Windrush, K.& J.Lipps B20
Field Champion Flight A(5)  
1. Ranger, DC Windrush High Five, LCM4,TCP,SC, K.& J.Lipps R20
2. Rapp, DC Windrush Protect And Serve, LCM3,SC,TCP, K.& J.Lipps 15
3. Oonagh, FC Alshira Oonagh Fae Of Windrush, FCh,SC, K.& J.Lipps 10
4. Malone, DC Windrush Magellan Billet, LCM,SC,TCP, K. & J.Lipps 5
N. Athena, GCh,DC Windrush Athena Project, LCM,MC,NA, K. & J.Lipps  
Veteran Flight A(3)  
1. Vulcan, DC Windrush Duodecuple Vulcan, LCM8,MC,LCX,NA,NAJ, K.& J.Lipps F12
2. Mercury, BII,GCh,DC Windrush Duodecuple Mercury, LCM6,MC,LCX, K.& J.Lipps 9
3. Venus, BII,GCh,DC Windrush Duodecuple Venus, LCM4,MC,LCX, K.& J.Lipps 6
SINGLES Judge: Archie Doby  
Single Flight A(5, 2 NQ)  
1. Raisen, Mia Comet Sun Maid, CPX2, L.Pekarski/P.& T.Haig DVM 20
2. Baha, Ocerico Baha Al-Din, TCP, A.& D.Bruhwiler 15
3. Posey, Hunter's Run Shelby, C.& R.Hunter 10
SILKEN WINDHOUND Judge: Ian Davies  
Open Flight A(3, 1 NC)  
1. Cora, Hunter's Run Corvette O Siendo, D.Brown B8
2. Spice, Ch WindNSatin Pumpkin Spice Legnd, R.& C.Hunter 6
Veteran Flight A(2)  
1. Cimarron, Siendo's Cimarron River, FCh, D.Hunter/H.Brown F8
2. Logan, Dragonsgate Outlawkidcurrysiendo, D.Brown 6
WHIPPET Judge: Archie Doby  
Field Champion Flight A(5)  
1. Cato, Horsetooth Shanghai Tofu, LCM, E.Feldheim B20
2. Stannis, Shannon Down Ours Is The Fury, FCh, E.Feldheim 15
3. Bravo, Mia's Comet Bravo Ole, LCM4, P. & T.Haig DVM 10
4. Dude, FC Resilience High Expectations, LCM3,ARX,OTR,PR, E.Feldheim 5
N. Boomer, Comets Just Shoot Me at Mia, LCM2, T.Haig DVM/P.Haig/Pekarski/Peak  
BEST IN FIELD Judges: Carlee Davies, Archie Doby  
SW  Cora, Hunter's Run Corvette O Siendo, D.Brown BIF  (153)
WH  Cato, Horsetooth Shanghai Tofu, LCM, E.Feldheim -152
AZ  Alvin, Ylialar Dab Arcca, R.Campbell -150
IB  Jesse, DC Fusion's Jessica Rabbit, FCh,SC, K.Radke -149


LOBO LURE COURSING CLUB
Apr 01, 2017
Edgewood, NM
Entry: 2
BORZOI Judges: Phil Fullam, Robert Place  
Open Flight A(4)  
1. Hotsi, Oxota Molodezovna Hatsya, L.Paintin B16
2. Epic, Starswift FV Saga, SC,GRC, L.Abordo 12
3. Vortex, Del Sol Polar Vortex Ice, S.Van de Water 8
4. Batman, Del Sol Joker's Gamble, S.Van de Water 4
Field Champion Flight A(5)  
1. Canyon, UKC Ch Del Sol Dark Canyon Avalon V Willowind, LCM2,GRC, S.Van de Water F20
2. InSanity, UCh,GCh Del Sol End of Reason WNS, LCM2,SGRC2, S.Van de Water 15
3. Firebolt, Del Sol Firebolt of Coburn WNS, FCh, S.Van de Water 10
4. Skaya, Avalon WW Darkskaya Dare, L.Paintin/L.Abordo 5
N. Boots, Del Sol Hermes Boots, S.Van de Water  
GREYHOUND Judges: Leonore Abordo, Robert Place  
Open Flight A(4)  
1. Star, Lost In The Stars, W.Martin/C.Guinn B16
2. Pegasus, Kells Pegasus, SC, C.Sisson 12
3. Holly, Mariki's Swan Song Of March Hare, SC, E.Thompson/B.A.Gordon 8
4. MiMi, GCh,DC Suntiger Mariposa, SC, E.Thompson 4
PHARAOH HOUND Judges: Leonore Abordo, Robert Place  
Veteran Flight A(1)  
1. IO, Sendji Nefer-Temu Jupiter-IO, FCh,SC, C.Guinn/W.Martin B4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Leonore Abordo, Robert Place  
Open Flight A(2)  
1. Ra, Uwanja''s Raatum, K.& M.Russell B8
2. Maya, Ch Krystal's Bella Ma'At, K.& M.Russell 6
SALUKI Judges: Leonore Abordo, Phil Fullam  
Open Flight A(5)  
1. Waylon, Rataki Waylon, P.Domski +B20
2. Nadi, Melik Nadin Jenn, M.B.& M.Wynn-Rogers 15
3. Zeevi, Midbar Kishuf Zeev, L.& P.Kyser 10
4. Tariq, Yamadan Tariq Arabesque, CM, J.Minor/R.Place 5
N. Pearl, Owl Ridge Pearl Hart Sunshine, P.& L.Kyser  
SINGLES Judges: Leonore Abordo, Robert Place  
Single Flight A(2, 1 NQ)  
1. Tux, Fleetfield Suntiger Silver Ghost, C.Sisson/S.Grant 8
No Best of Breed  
WHIPPET Judges: Leonore Abordo, Robert Place  
Open Flight A(1)  
1. Smooch, FC Hyflyte Shut Up And Kiss Me, SC, C.Mara B4
BEST IN FIELD Judge: Phil Fullam  
BZ  Hotsi, Oxota Molodezovna Hatsya, L.Paintin BIF  (74)
SA  Waylon, Rataki Waylon, P.Domski -73
GH  Star, Lost In The Stars, W.Martin/C.Guinn -72

UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB
Apr 01, 2017
Littlestown, PA
Entry: 42
AFGHAN HOUND Judge: Francis Byrne  
Open Flight A(1)  
1. Typsy, Evensong's Sit Down You're Rockin The Boat, R.& L.Jordan B4
Field Champion Flight A(1)  
1. Sansa, Kominek's Lady Of The Court, FCh, R.& L.Jordan/S.Kominek F4
Veteran Flight A(1)  
1. Millie, Evensong's Thoroughly Modern Millie, FCh,SC, R.& L.Jordan F4
BASENJI Judge: Francis Byrne  
Field Champion Flight A(3)  
1. Chilly, GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM3,SC,CA,RATN, K.Sanders B12
2. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM2,CA,SC, K.Sanders 9
3. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,MC,GRC,JOR,VB,LCX, K.Sanders 6
BORZOI Judge: John Arvin  
Open Flight A(4)  
1. Muse, Mielikki Kalabria Riverrun Dark Muse, K.Poniatowski +R16
2. Foxx, DC Gladkii Veter Gray Fox, SC, H.Van Vliet 12
3. Blazer, Ch Gladkii Veter Papi, H.VanVliet 8
4. Manon, Wild Hunt Double Entendre, SC,CGC, C.& K.Grabosky 4
Field Champion Flight A(1)  
1. Beatrice, FC Tatezi Teine Tiger By The Tail, SC, S.Gresser-Kuhn B16
GREYHOUND Judge: John Arvin  
Open Flight A(1)  
1. Rey, Roc A By Zookie, K.Poniatowski B4
IBIZAN HOUND Judge: John Arvin  
Field Champion Flight A(3)  
1. Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, FCh, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall +B12
2. Dory, Can/AKC DC Nahala Davinci's Ain't Too Proud To Beg, FCh,Can FCh, K.Catt DVM/J.Morris 9
3. Hesus, CKC DC Icy Cold Second Coming, Am/Can FCh, Dr.K.Katt/S.A.Marshall 6
ITALIAN GREYHOUND Judge: John Arvin  
Field Champion Flight A(3, 1 NQ)  
1. Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,LCX,SGRC2,SOR,ORC, C.Mulcrone B12
2. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,MC,LCX,ORC,SGRC, C.Mulcrone 9
PHARAOH HOUND Judge: John Arvin  
Open Flight A(1)  
1. Shelby, DC DSRTPHNX Hallam Sweet Child O Mine, SC,NA,NAJ, L.Hughes-Williams/K.Williams B4
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(1)  
1. Sweet Potato, FC Kushinda's Sweet Potato Tribute To Elephant Joy BB, SC, Dr.K.,K. & K.Hefner/P.Wieland B12
Field Champion Flight A(3)  
1. Ridgely, FC Ridgely, FCh,SC,CA, S.Doherty R12
2. Juno, Kushinda's Burning News This Just In Juno Wrote JB, FCh, P.Wieland/Dr.Hefner/K.&K.Hefner 9
3. Vera, FC Mystic Isle's Bugatti Veyron, LCM,SC, J.Arvin/S.Gayley 6
Veteran Flight A(3)  
1. Molly, DC Mystic Isle's Last of the Mohicans, LCM2,MC, J.Arvin/S.Gayley R12
2. Reese, FC Mystic Isle's Southern Cross, LCM3,VLCM,MC,LCX3,CGC, J.Arvin 9
3. Meile, A Reason 2 Believe Luanda, S.Lytle/A.McCormick 6
SALUKI Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(1)  
1. Dorri, Mageborn Dorrin Al Qadim, C.Smith B4
Field Champion Flight A(1)  
1. Faylene, Kahtahdin's Faylene Bint Faisal, FCh, C.Smith/J.Copenhaver F4
SINGLES Judge: Kathy Sanders  
Single Flight A(3)  
1. Tahoe, Snow Hill Tango, R.Bowman-Mealey 12
2. Tioga, Kushinda'sBurningActionWthLegendsOfTiogaKB, Dr.K.,K & K Hefner/P.Wieland 9
3. Irelyn, Licketysplit Irish Eyes R'Milin, R.Bowman-Mealey 6
WHIPPET Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(4)  
1. Kenai, Licketysplit Keen Eye For D'Tail, R.Bowman-Mealy B20
2. Tickle, Indigo Sweetwood Charged Particle, CR,CGC, P.Obelcz 12
3. Siri, Licketysplit Sirius Eye In The Sky, S.Damron/D.Shegogue 8
4. Roxie, UCH,UR01 Windryder's Woman On Wheels, RN,CGC, R.& F.Lutz 4
Field Champion Flight A(5)  
1. Pretzel, GCh Merci Isle Zig Zag Girl, FCh,SC, H.Frank F20
2. Scooter, FC WGASA Scooter Pie O TNT, LCM9,SC, D.& N.Ewing/L.& D.Richards 15
3. Tesseract, FC Ragapple Wrinkle In Time, FCh,SC, A.Mark 10
4. Cherie, Aperture Go For Broke Up The PlumCreek, FCh, J.Brown 5
N. Tanner, Ch Aperture Longleson Go Up The Plumcreek, FCh,MC, W.Brown  
Veteran Flight A(2)  
1. Talos, FC Ragapple Radar Missile, LCM,ORC, A.Mark R8
2. Dilana, Ragapple Boudicca Celtic Starr, CR, S.Damron/D.Shegogue 6
BEST IN FIELD Judge: Francis Byrne  
PH  Shelby, DC DSRTPHNX Hallam Sweet Child O Mine, SC,NA,NAJ, L.Hughes-Williams/K.Williams BIF  (76)
IG  Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,LCX,SGRC2,SOR,ORC, C.Mulcrone -75
WH  Kenai, Licketysplit Keen Eye For D'Tail, R.Bowman-Mealy -74
IB  Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, FCh, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall -72


GREYHOUND ASSOCIATION OF NORTH GEORGIA, Inc.
Apr 02, 2017
Powell, TN
Entry: 32
GREYHOUND Judges: Ian Davies, Archie Doby  
Open Flight A(2)  
1. Dave, Lakilanni Livin' On Adrenaline, K.Kaltenborn B8
2. Buck, Lakilanni Buck's Hot Rod, K.Kaltenborn 6
Field Champion Flight A(1)  
1. Bessie, Lothlorien Bessie Smith, LCM, K.Kaltenborn F4
IBIZAN HOUND Judges: Carlee Davies, Sandra Moore  
Field Champion Flight A(2)  
1. Jesse, DC Fusion's Jessica Rabbit, FCh,SC, K.Radke B8
2. Kelia, FC Kamar's Enchanted Phoenixxx, LCM,MC, K.Radke/K.Belz DVM 6
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Carlee Davies, Sandra Moore  
Open Flight A(2, 1 NQ)  
1. Sara, RoccRidge's Spice Of Life, M.& K.Stewart B8
Field Champion Flight A(2)  
1. Zoli, DC Venus' Zoli Safari Express 12, LCM4,SC, J.& C.Slattery/D.Parks R8
2. Ziva, FC Venus' Brilliant Assassin, LCM3,MC,RN, J.& C.Slattery 6
Veteran Flight A(1)  
1. Turner, FC Seidach's Turn Up The Volumn, LCM3,VLCM2,MC,TDI,CGC, D.Parks/J.& C.Slattery F4
SALUKI Judges: Carlee Davies, Sandra Moore  
Open Flight A(1)  
1. Ty, Ch Caristeda White Ty Style Windrush, K.& J.Lipps +F4
Field Champion Flight A(5)  
1. Oonagh, FC Alshira Oonagh Fae Of Windrush, FCh,SC, K.& J.Lipps B20
2. Malone, DC Windrush Magellan Billet, LCM,SC,TCP, K. & J.Lipps 15
3. Rapp, DC Windrush Protect And Serve, LCM3,SC,TCP, K.& J.Lipps 10
4. Ranger, DC Windrush High Five, LCM4,TCP,SC, K.& J.Lipps 5
N. Athena, GCh,DC Windrush Athena Project, LCM,MC,NA, K. & J.Lipps  
Veteran Flight A(2, 1 NQ)  
1. Vulcan, DC Windrush Duodecuple Vulcan, LCM8,MC,LCX,NA,NAJ, K.& J.Lipps F8
SINGLES Judge: Sandra Moore  
Single Flight A(5)  
1. Roadie, Hunter's Run Roadrunner, R.Hunter 20
2. Raisen, Mia Comet Sun Maid, CPX2, L.Pekarski/P.& T.Haig DVM 15
3. Baha, Ocerico Baha Al-Din, TCP, A.& D.Bruhwiler 10
4. Posey, Hunter's Run Shelby, C.& R.Hunter 5
N. Aria, Ch Windrush Opus One, FCh, J.& K.Lipps  
SILKEN WINDHOUND Judge: Carlee Davies  
Open Flight A(2)  
1. Cora, Hunter's Run Corvette O Siendo, D.Brown B8
2. Spice, Ch WindNSatin Pumpkin Spice Legnd, R.& C.Hunter 6
Field Champion Flight A(2, 1 NQ)  
1. (Logan, Dragonsgate Outlawkidcurrysiendo, D.Brown)  
WHIPPET Judge: Sandra Moore  
Open Flight A(1)  
1. Potter, Ch Dehk's Electrical Storm, M.King/T.Doyle B16
Field Champion Flight A(4)  
1. Boomer, Comets Just Shoot Me at Mia, LCM2, T.Haig DVM/P.Haig/Pekarski/Peak R16
2. Dude, FC Resilience High Expectations, LCM3,ARX,OTR,PR, E.Feldheim 12
3. Bravo, Mia's Comet Bravo Ole, LCM4, P. & T.Haig DVM 8
4. Cato, Horsetooth Shanghai Tofu, LCM, E.Feldheim 4
BEST IN FIELD Judge: Sandra Moore  
SW  Cora, Hunter's Run Corvette O Siendo, D.Brown BIF  (78)
IB  Jesse, DC Fusion's Jessica Rabbit, FCh,SC, K.Radke -76

LOBO LURE COURSING CLUB
Apr 02, 2017
Edgewater, NM
Entry: 25
BORZOI Judge: Phil Fullam  
Open Flight A(4, 1 NC)  
1. Hotsi, Oxota Molodezovna Hatsya, L.Paintin F12
2. Epic, Starswift FV Saga, SC,GRC, L.Abordo 9
3. Batman, Del Sol Joker's Gamble, S.Van de Water 6
Field Champion Flight A(5)  
1. Firebolt, Del Sol Firebolt of Coburn WNS, FCh, S.Van de Water B20
2. Boots, Del Sol Hermes Boots, S.Van de Water 15
3. Skaya, Avalon WW Darkskaya Dare, L.Paintin/L.Abordo 10
4. InSanity, UCh,GCh Del Sol End of Reason WNS, LCM2,SGRC2, S.Van de Water 5
N. Canyon, UKC Ch Del Sol Dark Canyon Avalon V Willowind, LCM2,GRC, S.Van de Water  
GREYHOUND Judges: Leonore Abordo, Phil Fullam  
Open Flight A(3)  
1. Holly, Mariki's Swan Song Of March Hare, SC, E.Thompson/B.A.Gordon B12
2. Star, Lost In The Stars, W.Martin/C.Guinn 9
3. MiMi, GCh,DC Suntiger Mariposa, SC, E.Thompson 6
IRISH WOLFHOUND Judge: Phil Fullam  
Field Champion Flight A(1)  
1. Marigold, DC Tralen's Merry Gold Purl, LCM2,GRC,SC, T.& L.Luty B4
PHARAOH HOUND Judges: Leonore Abordo, Phil Fullam  
Veteran Flight A(1)  
1. IO, Sendji Nefer-Temu Jupiter-IO, FCh,SC, C.Guinn/W.Martin B4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Leonore Abordo, Phil Fullam  
Open Flight A(2)  
1. Bob, Ch Lionridge'sRaisin'CaineAtKrystal, K.& M.Russell/P.Olney B8
2. Maya, Ch Krystal's Bella Ma'At, K.& M.Russell 6
SALUKI Judges: Leonore Abordo, Phil Fullam  
Open Flight A(6, 1 NC)  
1. Annie, Ch Owl Ridge Annie Get Your Gun, N.Warner/J.Scheinberg B20
2. Zeevi, Midbar Kishuf Zeev, L.& P.Kyser 15
3. Braveheart, Ch Owl Ridge Zip Wyatt, N.Warner/J.Scheinberg 10
4. Tariq, Yamadan Tariq Arabesque, CM, J.Minor/R.Place 5
N. Bonnie, Owl Ridge Born To Be Wild, N.Warner/J.Scheinberg  
SINGLES Judges: Leonore Abordo, Phil Fullam  
Single Flight A(2, 1 NQ)  
1. Baretta, DM She's A Pistol, E.Summerhill 8
WHIPPET Judges: Leonore Abordo, Phil Fullam  
Open Flight A(1)  
1. Smooch, FC Hyflyte Shut Up And Kiss Me, SC, C.Mara +B4
No Best in Field  

UPPER CHESAPEAKE BAY SALUKI CLUB
Apr 02, 2017
Littlestown, PA
Entry: 4
AFGHAN HOUND Judge: John Arvin  
Open Flight A(4)  
1. Typsy, Evensong's Sit Down You're Rockin The Boat, R.& L.Jordan R16
2. Zephyr, Zen Can't Catch Me, E.Klosson 12
3. Zac, GCh Zen-Pahlavi You Ain't Seen Nothing Yet, CGC, Dr E.Klosson/K.Wagner 8
4. Loki, Alphaville's Flash Forward, E.& E.Jantos/R.Infante 4
Field Champion Flight A(1)  
1. Sansa, Kominek's Lady Of The Court, FCh, R.& L.Jordan/S.Kominek B16
Veteran Flight A(1)  
1. Millie, Evensong's Thoroughly Modern Millie, FCh,SC, R.& L.Jordan F4
BASENJI Judge: John Arvin  
Field Champion Flight A(3)  
1. Chilly, GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM3,SC,CA,RATN, K.Sanders B12
2. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM2,CA,SC, K.Sanders 9
3. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,MC,GRC,JOR,VB,LCX, K.Sanders 6
BORZOI Judge: Kathy Sanders  
Open Flight A(4)  
1. Freedom, DC Starswift Let Freedom Ring, SC,THDA,CGC, M.& S.Burton +B16
2. Blazer, Ch Gladkii Veter Papi, H.VanVliet 12
3. Foxx, DC Gladkii Veter Gray Fox, SC, H.Van Vliet 8
4. Manon, Wild Hunt Double Entendre, SC,CGC, C.& K.Grabosky 4
Field Champion Flight A(2)  
1. Beatrice, FC Tatezi Teine Tiger By The Tail, SC, S.Gresser-Kuhn R8
2. Woody, GChB,DC Gladkii Veter Ravens Wood, FCh,SC, R.Silquero/C.Judd 6
IBIZAN HOUND Judge: Kathy Sanders  
Field Champion Flight A(3)  
1. Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, FCh, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall B12
2. Dory, Can/AKC DC Nahala Davinci's Ain't Too Proud To Beg, FCh,Can FCh, K.Catt DVM/J.Morris 9
3. Hesus, CKC DC Icy Cold Second Coming, Am/Can FCh, Dr.K.Katt/S.A.Marshall 6
ITALIAN GREYHOUND Judge: Kathy Sanders  
Field Champion Flight A(3)  
1. Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,MC,LCX,ORC,SGRC, C.Mulcrone B12
2. Cassie, FC Celeste's Dark Energy, LCM,MC,LCX,SGRC2,SOR,ORC, C.Mulcrone 9
3. Flyboy, FC Raindance-Celeste Hare Force, LCM,SC,GRC,ORC, C.Mulcrone 6
PHARAOH HOUND Judge: Francis Byrne  
Open Flight A(1)  
1. Shelby, DC DSRTPHNX Hallam Sweet Child O Mine, SC,NA,NAJ, L.Hughes-Williams/K.Williams B4
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Francis Byrne  
Field Champion Flight A(2)  
1. Vera, FC Mystic Isle's Bugatti Veyron, LCM,SC, J.Arvin/S.Gayley B8
2. Juno, Kushinda's Burning News This Just In Juno Wrote JB, FCh, P.Wieland/Dr.Hefner/K.&K.Hefner 6
Veteran Flight A(2)  
1. Molly, DC Mystic Isle's Last of the Mohicans, LCM2,MC, J.Arvin/S.Gayley F8
2. Reese, FC Mystic Isle's Southern Cross, LCM3,VLCM,MC,LCX3,CGC, J.Arvin 6
SALUKI Judge: Francis Byrne  
Open Flight A(1)  
1. Dorri, Mageborn Dorrin Al Qadim, C.Smith B4
Field Champion Flight A(1)  
1. Faylene, Kahtahdin's Faylene Bint Faisal, FCh, C.Smith/J.Copenhaver R4
SINGLES Judge: John Arvin  
Single Flight A(6)  
1. Fariq, Ch Xass Farah Fariq, CPX, S.Meier/F.Farrar 24
2. Olaf, Ch Sherom Silverlea Olaf's Warm Hugs, TCP, S.Shuman/L.A.Broseus 18
3. Kodi, Starswift FV Kodiak, SC,THD,CGC, M.Burton/J.L.Bobrowski 12
4. Leena, Oakhurst Leena Roo, S.Patterson 6
N. Alia, Southern Winds Princess Esmerald Alia, C.Yealey  
WHIPPET Judge: John Arvin  
Open Flight A(2)  
1. Tickle, Indigo Sweetwood Charged Particle, CR,CGC, P.Obelcz B28
2. Roxie, UCH,UR01 Windryder's Woman On Wheels, RN,CGC, R.& F.Lutz 6
Field Champion Flight A(7, 1 NQ)  
1. Tesseract, FC Ragapple Wrinkle In Time, FCh,SC, A.Mark +R28
2. Pretzel, GCh Merci Isle Zig Zag Girl, FCh,SC, H.Frank 21
3. Scooter, FC WGASA Scooter Pie O TNT, LCM9,SC, D.& N.Ewing/L.& D.Richards 14
4. Boo, FC Terrena's Americone Dream Of Mariner, FCh,SC,ARX, D.& H.Hanna 7
N. AJ, Mariner's Moose Tracks At Surrey Hill, D.Hanna  
Veteran Flight A(2, 1 NQ)  
1. Pony, FC Greenwood's Pony Express To Yorktown, FCh,VFCh,SC, J.Brown R8
BEST IN FIELD Judge: John Arvin  
IG  Ammo, FC Celeste's Lock N' Load, LCM,MC,LCX,ORC,SGRC, C.Mulcrone BIF  (79)
PH  Shelby, DC DSRTPHNX Hallam Sweet Child O Mine, SC,NA,NAJ, L.Hughes-Williams/K.Williams -78
IB  Ensign, Can DC IcyCold Thirdmate, FCh, Dr.K.Catt-Marshall/S.Marshall -78
NEBRASKA COURSING ASSOCIATION
Apr 08, 2017
Weeping Water, NE
Entry: 38
BASENJI Judges: Karen Frederick, Scott Hurlbert  
Open Flight A(1)  
1. Bolt, GCh Meisterhaus Days Of Thunder, ThdCGC,PD,TD,DSA,TTD, L.Stewart/T.Brooks B12
Veteran Flight A(3)  
1. Tempest, GCh,DC Meisterhaus Neon Nights, FCh,MC,LCX,VB,SGRC,JOR, J.Stewart/T.Brooks R12
2. Xander, DC Meisterhaus Deal Or No Deal, LCM2,MC,GRC,RN,SOR,ORC, L.& J.Stewart/A.T.Brooks 9
3. Gambit, GCh,DC Meisterhaus Never Winter Nights, LCM,MC,JOR,ORC,GRC,VB, L.Stewart/T.Brooks 6
BORZOI Judges: Karen Frederick, Scott Hurlbert  
Open Flight A(1)  
1. Piper, Ravenna Jafinn Water Music, C.Dumaine F4
Field Champion Flight A(1)  
1. Dash, Ravenna Takes A Village, FCh, C.Dumaine B4
IBIZAN HOUND Judges: Karen Frederick, Scott Hurlbert  
Open Flight A(4)  
1. Lava, GChDC Kamar Alisian Fields Final Li Lava Dear, SC, A.Barbour +B16
2. Zeeba, Alisian Fields Bold Snow Zeeba, SC, A.Barbour 12
3. Seren, Ch Kamars First Rule Of Flying, SC, L.Petesch/K.Belz 8
4. TeeJay, Alisian Fields Bold TeeJay, A.Barbour 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Karen Frederick, Josie Haumont  
Open Flight A(2)  
1. Earl, Ridgerunr's Duke Of Earl, R.Keller JR/B.Schmidt B12
2. Nino, Ch Ivorymoon's Giuseppe Farina Silverstone, TCP, S.Davis/S.Hartwig 6
Field Champion Flight A(3)  
1. Capri, Ivorymoon's Isle Of Capri, FCh,SC,GRC,CA, B.& C.Meyer/S.Hartwig R12
2. Sydney, Ivorymoon Tyrena's Sydney, FCh,SC,CGC, B.& C.Meyer/S.Hartwig 9
3. Drew, Outtahands Firestarter, FCh,SC, S.Hurlbert/J.Purdy 6
Veteran Flight A(2)  
1. Gemma, FC Gemma, FCh,SC, D.Vanderheiden/K.Spindler R8
2. Senna, Ch Ivorymoon's Senna San Marino, FCh, S.Davis/S.Hartwig 6
SINGLES Judge: Scott Hurlbert  
Single Flight A(5)  
1. Diva, Hawksview's Zoom By You, SC, D.Martin 20
2. Ruthless, Longrun's Dragonheart O'Swiftcreek, A.Whitney 15
3. Quinn, Aliki's Notanuff Spice Dreams, D.& C.Scarce/C.Shaw 10
4. Milo, GCh Starline's Wing Commander, FCh,SC, E.& J.Fedde/L.Lawrence 5
N. Aggee, Avalon Authentic Riverrun Runtuff, D.Meyer/J.Haumont/S.Moore  
WHIPPET Judges: Karen Frederick, Scott Hurlbert  
Open Flight A(5, 1 NQ)  
1. Harlee, Tru-Luv Rev-It-Up, G.Anrixo/L.Rice B32
2. Leroy, RK Marine Sniper Gibbs, R.Koerner 15
3. Reo, Tru-Luv's Reo Speedwaggin, L.Rice 10
4. Simon, Ch Ableaim Kazbar Copy That, J.& E.Fedde 5
Field Champion Flight A(8)  
1. Declan, Ch Harmony's Gogh The Distance, FCh,SC, T.Borland/K.Rasmussen/M.Scheff F32
2. Sherry, Nahr-Volts Sherry, FCh, D.Narwold 24
3. Windy, Nahr-Volts Windy, FCh, B.& L.Ashburn 16
4. Blew, Tru-Luv's Blew By You, FCh, L.Rice 8
N. Turi, Ch Jubilee Songs From the Wood, FCh, C.Gredys/R.Casey  
Veteran Flight A(3)  
1. Conall, Finghin's Celtic Legacy Of Kirkham, LCM2,VFCh, M.& K.Standerford R12
2. Dixie, Lakewoods Dixieland Jazz, FCh, C.& C.Lear 9
3. Penny, Speedwell's Painted Trillium, FCh,VFCh, C.& C.Lear 6
No Best in Field  

NEBRASKA COURSING ASSOCIATION
Apr 09, 2017
Weeping Water, NE
Entry: 37
BASENJI Judges: Karen Frederick, Scott Hurlbert  
Open Flight A(2)  
1. Bolt, GCh Meisterhaus Days Of Thunder, ThdCGC,PD,TD,DSA,TTD, L.Stewart/T.Brooks R8
2. Nala, Brat's Darling Nala, S.Wright/L.Newton 6
Veteran Flight A(3)  
1. Tempest, GCh,DC Meisterhaus Neon Nights, FCh,MC,LCX,VB,SGRC,JOR, J.Stewart/T.Brooks B12
2. Xander, DC Meisterhaus Deal Or No Deal, LCM2,MC,GRC,RN,SOR,ORC, L.& J.Stewart/A.T.Brooks 9
3. Gambit, GCh,DC Meisterhaus Never Winter Nights, LCM,MC,JOR,ORC,GRC,VB, L.Stewart/T.Brooks 6
IBIZAN HOUND Judges: Karen Frederick, Scott Hurlbert  
Open Flight A(5, 3 NC)  
1. Seren, Ch Kamars First Rule Of Flying, SC, L.Petesch/K.Belz B8
2. Izzy, Ch Kamars Double Back To Treybeau, S.Wright/D.Wright/K.Belz 6
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Karen Frederick, Kent Standerford  
Open Flight A(2)  
1. Nino, Ch Ivorymoon's Giuseppe Farina Silverstone, TCP, S.Davis/S.Hartwig +B12
2. Earl, Ridgerunr's Duke Of Earl, R.Keller JR/B.Schmidt 6
Field Champion Flight A(3)  
1. Drew, Outtahands Firestarter, FCh,SC, S.Hurlbert/J.Purdy R12
2. Sydney, Ivorymoon Tyrena's Sydney, FCh,SC,CGC, B.& C.Meyer/S.Hartwig 9
3. Capri, Ivorymoon's Isle Of Capri, FCh,SC,GRC,CA, B.& C.Meyer/S.Hartwig 6
Veteran Flight A(2)  
1. Senna, Ch Ivorymoon's Senna San Marino, FCh, S.Davis/S.Hartwig R8
2. Gemma, FC Gemma, FCh,SC, D.Vanderheiden/K.Spindler 6
SINGLES Judge: Karen Frederick  
Single Flight A(5, 1 NQ)  
1. Dawn, Ch IcyCold 3rd Red Dawn At Henmar, S.Wright/K.Catt 20
2. Diva, Hawksview's Zoom By You, SC, D.Martin 15
3. Milo, GCh Starline's Wing Commander, FCh,SC, E.& J.Fedde/L.Lawrence 10
4. Aggee, Avalon Authentic Riverrun Runtuff, D.Meyer/J.Haumont/S.Moore 5
WHIPPET Judges: Karen Frederick, Scott Hurlbert  
Open Flight A(3)  
1. Simon, Ch Ableaim Kazbar Copy That, J.& E.Fedde R12
2. Harlee, Tru-Luv Rev-It-Up, G.Anrixo/L.Rice 9
3. Reo, Tru-Luv's Reo Speedwaggin, L.Rice 6
Field Champion Flight A(8)  
1. Kipp, Jomyr's Comeback Kid, FCh, R.Koerner/G.Zumach B32
2. Leroy, RK Marine Sniper Gibbs, R.Koerner 24
3. Blew, Tru-Luv's Blew By You, FCh, L.Rice 16
4. Della, Ch Tru-Luv's What's In A Name, FCh, T.Borland/L.Rice 8
N. Chrissy, RK Crusin' Christine, FCh, R.Koerner  
Veteran Flight A(4)  
1. Conall, Finghin's Celtic Legacy Of Kirkham, LCM2,VFCh, M.& K.Standerford F16
2. Dixie, Lakewoods Dixieland Jazz, FCh, C.& C.Lear 12
3. Bailey, FC Angel Speed Bailey, LCM2,VFCh,SC, P.Borland/D.Neilsen 8
4. Penny, Speedwell's Painted Trillium, FCh,VFCh, C.& C.Lear 4